Izbrišite ovu aplikaciju: Posjeduje zlonamjerni softver koji može ukrasti vaše podatke i novac

Ovaj specifični zlonamjerni softver koristi tehnologiju optičkog prepoznavanja znakova (OCR) i ”lažne slojeve” za diskretno prikupljanje podataka

30.09.2023. 15:10
  • Podijeli:
aplikacije meta placanje - pixabay-6407101c61e5e.webp Foto: Pixabay

Stručnjaci za cyber sigurnost otkrili su opasnu vrstu android malvera koji može ukrasti vaše podatke i novac.

Ovaj opasan malver otkrila je kompanija ”Trend Mikro”, specijalizirana za cyber sigurnost.

Tim za provjeru sigurnosti mobilnih aplikacija otkrio je dvije nove porodice malvera koje su uključene u rudarenje kriptovaluta i finansijske prevare koje ciljaju korisnike androida – navodi se u izvještaju.

Ovaj specifični zlonamjerni softver koristi tehnologiju optičkog prepoznavanja znakova (OCR) i ”lažne slojeve” za diskretno prikupljanje podataka.

”Lažni slojevi” su tehnika napada u kojoj je dio aplikacije u koji unosite podatke prekriven lažnim poljem za unos teksta za koji korisnici vjeruju da je stvaran. Korisnici tu mogu da unesu informacije koje hakeri konfiskuju, kao što su lozinke i brojevi kreditnih kartica.

Međutim, novi malver je mnogo lukaviji i omogućava hakerima da ukradu i podatke sa skrinšotova, videosnimaka i fotografija sačuvanih na telefonima žrtava.

Zatim koriste OCR, funkciju koja omogućava programima da izvlače tekst iz slika i videosnimaka.

U slučaju OCR-a, malver se prvo širi preko zlonamjernih aplikacija koje se mogu preuzeti iz prodavnice aplikacija.

Kada korisnik instalira aplikaciju, skrinšotovi se šalju na kontrolni server zlonamjernog softvera, gdje se OCR tehnologija koristi za prepoznavanje teksta.

Ovaj zlonamjerni softver se skriva pod maskom aplikacija za rudarenje kriptovaluta poznate kao SynthNet, prenosi Fox News.

Postoji nekoliko stvari koje možete da uradite da biste se zaštitili od ovakvih zlonamjernih aplikacija.

Prije svega, skidajte samo aplikacije iz pouzdanih izvora. Samo zato što se aplikacija nalazi na Play prodavnici, ne znači da je sigurna.

Također ne bi bilo loše da koristite menadžer lozinki jer na taj način lozinku ne morate da unosite ručno, preporučuju stručnjaci. Ovo također otežava malveru da ukrade vaše lozinke.

Na kraju, pazite šta snimate na ekranu – nikada ne bi trebalo da snimate lozinke, brojeve kreditnih kartica i druge lične podatke, piše Nova.rs.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()