Za samo deset mjeseci: Robni deficit skoro jednu i po milijardu

Pokrivenost uvoza izvozom raste.

25.11.2023. 07:51
  • Podijeli:
kes-pare-novac.jpeg

Robni deficit Republike Srpske u prvih 10 mjeseci ove godine iznosio je 1,47 milijardi KM, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS. Kako piše u ovim podacima, spoljnotrgovinska razmjena u ovom periodu je iznosila 10.185.542.000 KM.

"U periodu januar - oktobar 2023. godine ostvaren je izvoz u vrijednosti od 4.355.562.000 КМ, što je za 3,6% manje nego u periodu januar - oktobar 2022. godine. Uvoz je u 10 mjeseci ove godine bio vrijedan 5.829.980.000 КМ, što je za jedan odsto manje nego u periodu januar - oktobar 2022, dok je procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 74,7%", navodi se u podacima Zavoda.

Dodaje se da je u oktobru 2023. godine ostvaren izvoz u vrijednosti od 441 milion KM, što je za 3,7% manje nego u oktobru 2022. godine, te uvoz u vrijednosti od 600 miliona KM, što je za 10,4% manje nego u oktobru 2022. godine, dok je procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 73,5%.

"U pogledu geografske distribucije robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom, u periodu januar - oktobar 2023. godine najviše se, od ukupno ostvarenog izvoza, izvozilo u Srbiju i to u vrijednosti od 729 miliona KM (16,7%) i u Hrvatsku 675 miliona KM (15,5%). U istom periodu najviše se, od ukupno ostvarenog uvoza, uvozilo iz Srbije i to u vrijednosti od 932 miliona KM (16%) i iz Italije, u vrijednosti od 913 miliona KM (15,7%)", ističe se u ovim podacima.

Najveće učešće u izvozu u periodu januar - oktobar 2023. godine ostvaruje električna energija sa 459 miliona KM, što iznosi 10,5% od ukupnog izvoza, dok najveće učešće u uvozu ostvaruju naftna ulja i ulja dobijena od bitumenoznih minerala (osim sirovih), sa ukupnom vrijednošću od 435 miliona KM, što iznosi 7,5% od ukupnog uvoza.

Dragan Gligorić, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, rekao je za "Nezavisne novine" da, ako se gleda neki dugoročniji period, pokrivenost uvoza izvozom raste.

"Ono što je činjenica jeste da Republika Srpska nema mogućnost preduzimanja bilo kakvih mjera u oblasti trgovine, pa tako ni BiH, jer se jednostavno nalazimo u procesu liberalizacije, procesu pristupanja EU i tako dalje. U tom kontekstu ne postoji mogućnost da bilo kojim mjerama ograničenja uvoza stimulišemo domaću proizvodnju i na neki način popravimo spoljnotrgovinski bilans. Sa druge strane, mi smo mala zemlja koja je otvorena i po samoj definiciji male i otvorene privrede su oslonjene značajno na uvoz i izvoz. Takođe, mi se nalazimo na periferiji EU, a znamo da zemlje Evropske unije velikim dijelom subvencioniše svoju poljoprivrednu proizvodnju i ostale proizvođače, tako da smo u određenim segmentima nekonkurentni", objašnjava Gligorić.

Dodaje da možemo postići određen napredak tako što bismo se specijalizovali u proizvodnji proizvoda sa višom dodatom vrijednošću, kako bismo se u globalnim lancima dobavljača pokušali pozicionirati u proizvodnji proizvoda gdje se ostvaruju veći profiti.

"Takođe, mi svi kao potrošači možemo da pomognemo i popravimo stanje spoljnotrgovinskog deficita na način da kupujemo domaće proizvode. Ono što ima najveći efekat na smanjenje uvoza i spoljnotrgovinskog deficita može biti svijest potrošača da kupuju domaće", pojasnio je Gligorić.

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()