Udruženje poslodavaca traži sjednicu Parlamenta FBiH o "uvozu radne snage"

Smatraju da su poslanici pokazali odsustvo sluha za te probleme jer puna tri mjeseca te prijedloge nisu stavili na dnevni red

07.04.2023. 08:01
  • Podijeli:
radnici_metal_foto_Pixabay-63c113050f6dd.webp Foto: Pixabay

Udruženje poslodavaca u Federaciji BiH upozorilo je institucije izvršne i zakonodavne vlasti na svim nivoima u BiH, posebno u FBiH, na alarmantnu situaciju na tržištu radne snage, sve snažniji trend odlazaka kvalificiranih radnika i kompletnih porodica iz BiH te složene i dugotrajne administrativne procedure vezane za uvoz nedostajuće radne snage.

Ističu da svakodnevno iz kompanija, članica Udruženja, dobijaju informacije o odlasku kvalificiranih radnika, što u konačnici dovodi do usporavanja ili potpunog kolapsa radnih procesa.

Podsjećaju da je UPFBiH zajedno sa sindikatima krajem prošle godine iniciralo hitno donošenje zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima FBiH i Zakona o porezu na dohodak FBiH, čime bi se zaposlenima u realnom sektoru plaće povećale do 400 KM, a na uvećani iznos bi se plaćali umanjeni doprinosi na PIO/MIO i zdravstveno osiguranje.

Smatraju da su poslanici pokazali odsustvo sluha za te probleme jer puna tri mjeseca te prijedloge nisu stavili na dnevni red.

"Zbog svega navedenog i do uspostave funkcionalne izvršne vlasti u FBiH, UPFBiH zahtijeva održavanje hitne tematske sjednice oba doma Parlamenta FBiH o pitanju odlaska radne snage iz BiH, kao i problema sa uvozom nedostajuće radne snage iz inozemstva", saopćeno je iz UPFBiH.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()