UNA pita ekonomiste: Hoće li pad cijena goriva "oboriti" i cijene hrane?

Više je razloga koji utiču na rast ili pad cijena proizvoda

02.08.2022. 12:34
  • Podijeli:
supermarket-g280da2f25-1920.jpg

Cijene hrane u Bosni i Hercegovini neće pasti u skorije vrijeme, ali je za očekivati da bi cijene transportnih usluga trebalo da budu manje s obzirom na to da već danima pojeftinjuje gorivo u BiH, ali i u regionu.

Razloga za to je više, od inflacije koja je u konstantnom porastu, najave recesije u Evropskoj uniji, te načina poslovanja trgovaca u BiH koji će, kada dođe do rasta cijena nafte na svjetskom tržištu odmah raegovati i podići cijene, a kada dođe do pada znaju proći i mjeseci dok trgovci ne koriguju cijene u BiH. 

Dok se ne prodaju zalihe cijene neće pasti

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar iz Banjaluke za portal UNA ističe da se može očekivati da prijevoz robe pojeftini za izvjestan procenat, jer je gorivo najveći trošak u  tom poslu.

“Što se tiče same hrane, tu nije baš moguće očekivati pojeftinjenja, osim prijevoza svježih namirnica, jer samo kod svježih proizvoda na pijaci imamo objektivno direktnu vezu cijene goriva i prijevoza prehrambenih artikala. Što se tiče velikih tržnih centara i prodavnica, ono što imaju na skladištu, to će biti prodavano po nabavnim cijenama, dok će za sve ostalo  što će dolaziti kao sljedeće isporuke imati osnova da se smanji cijena”, kaže Pavlović.

Zoran Pavlović (Foto: Mreža mira)

Dodaje da u prvom momentu ne treba baš očekivati da će se cijene prehrambenih namirnica, pogotovo industrijskih smanjiti, već samo kod svježih proizvoda, gdje bi se primijenila nova niža cijena koja je na tržištu od prije neki dan.

“Nije očekivati da ulje i konzervirani proizvodi pojeftine, za hljeb bi se moglo očekivati, brašno, jer toga ima u magacinima. Vidimo da je cijena vreće brašna od 25 kilograma koja je bila nekih 40 KM, vratila se na 30, jer je tržište uradilo posao, činjenicom da su ljudi kupili velike zalihe u momentu kad se to dešavalo onda su i proizvođači dizali cijene, a sada kada to stoji, pa se ne kupuje, sad cijena pada i onda trgovci u želji da održe plasmani i prodaju, smanjuju svoje cijene”, rekao je Pavlović.

Pojeftiniće proizvodi kod kojih cijena goriva sudjeluje u većem procentu

Mirsad Isaković, univerzitetski profesor i financijski stručnjak za portal UNA kaže da bi objektivno trebalo očekivati da padnu cijene i ostalih proizvoda, pogotovo  osnovnih životnih namirnica kod kojih cijena goriva u njihovim kalkulacijama sudjeluje sa ogromnim procentom. 

“Inače, cijene nafte na svjetskim berzama su pale i kreću se negdje između 110 i 120 dolara po barelu, a mislim da je čak i jučer bilo 90 dolara ove nečiste nafte u SAD po barelu i imali smo ovu situaciju prije pandemije i ekonomske krize, gdje je cijena goriva bila 2,20 KM s barelom od 120 dolara, ako je danas, jučer 90 dolara po barelu, onda bi cijena  goriva trebala da bude između 2 i 2.20 KM. Pogotovo ako se uzme i činjenica da se očekuje i ukidanje akciza na gorivo. Onda bi imali jednu situaciju koja bi dovela građane u pozitivniju situaciju”, ističe Isaković.

Bh.tržište sporo reaguje

Dodaje kako se boji da se to neće desiti jer bh. tržište kada je riječ o poskupljenju vrlo brzo reaguje, a kada je u pitanju pad cijena onda sve teče sporo.

Mirsad Isaković (Foto: Privatna arhiva)

“Zabrinjava jedna činjenica, svjedoci smo da je BDP u EU za prošli kvartal pao za 0,4 posto. Ako se to desi i u ovom kvartalu doći će do recesije u EU, a  znamo da je naša ekonomija 90 posto vezana za EU, počev od izvoza, pa i uvoza. Ono što je važno da je i Svjetska banka dala procjenu pada životnog standarda za 2,9 posto u EU za ovu godinu, što znači da cijene i opće stanje će porasti za tri posto, a s obzirom na inflaciju koja je kod nas trenutno nekih 17 posto, dodajte ovih tri posto, pa ćete vidjeti u kakvoj situaciji se nalazimo", objašnjava Iskaović.

Ističe da, gledajući analitički situaciju na financijskom tržištu i tržištu brezanskih roba (žitarice, nafta...) , on ne očekuje neke značajnije padove cijena.

Do pada cijena može doći ako ne bude nepredviđenih okolnosti na globalnom nivou

Admir Čavalić, univerzitetski profesor i ekonomski analitičar za portal UNA kaže da do pada cijena proizvoda može doći ako se nastavi tendencija pada cijene nafte i naftnih derivata.

Admir Čavalić (Foto: Privatna arhiva)

“Za očekivati je da će pasti transportni troškovi, a znamo da transportni troškovi sudjeluju u značajnom dijelu finalnih proizvoda i usluga, kao domaćih, tako i uvoznih i realno je očekivati pad cijena, a to se već i desilo i dešava zbog pada potražnje nekih drugih tržišnih trendova. Tako da će pad cijena nafte i naftnih derivata samo ubrzati navedeno. Naravno pod uvjetom da se ta tendencija nastavi, a znamo da se mogu desiti neke nepredviđene okolnosti na globalnom nivou pa da se ta tendencija zaustavi”, ističe Čavalić.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()