Revitalizacija HE Trebinje 1, prvi put u istoriji, dvije godine za redom pozitivno poslovanje Elektroprivrede RS

U Vrijeci kod Bileće, nedavno je položen kamen temeljac buduće HE “Dabar”, instalisane snage 160 megavata. Riječ je o najvećem energetskom projektu u jugoistočnoj Evropi, vrijednom 338 miliona evra

02.07.2023. 21:30
  • Podijeli:

Prvi put u istoriji, dvije godine zaredom sva zavisna preduzeća i Matično preduzeće Elektroprivrede Republike Srpske posluju pozitivno. 

U toku je i revitalizacija hidroelektrane "Trebinje 1", u saradnji sa KFV bankom. U Vrijeci kod Bileće, nedavno je položen kamen temeljac buduće HE “Dabar”, instalisane snage 160 megavata. Riječ je o najvećem energetskom projektu u jugoistočnoj Evropi, vrijednom 338 miliona evra. Koji su benefiti za zajednicu.

Dvadest druga godina bila je najsušnija u protekle četiri decenije, što se odrazilo i na rad Elektroprivrede, ističe prvi čovjek kompanije Luka Petrović

I pored toga, “Elektroprivreda Republike Srpske”, prošle godine bila je jedina na Balkanu koja je poslovala pozitivno. Ostvarena je ukupna dobit u bruto iznosu od 54 miliona, dok je neto rezultat iznosio 49 miliona maraka. U dvadeset trećoj počeli su glavne radove na hidroelektrani Dabar, koja vode sa nevesinjskog platoa spušta na dabarski.

Luka Petrović kaže da ova HE prije svega donosi dovodni tunel duzine 12 km 150 metara. 

"To je najduzi hidroenrgetski objekat koji je napravljen u zadnjih 34 godia u bivšoj Jugoslaviji. Nije ga bilo većeg. I plus ovi glavni radovi za izgradnju brane, mašinske zgrade, razvojnog postrojenja, kanale i proširenje tunela između dabra I …, kako bi vode iz gornjih horizonata mogli da prevedemo u donje horizniote".

Vlada Srpske dala je garanciju za 85 odsto vrijednosti ugovora, a Elektroprivreda je uplatila 15 odsto plus obavezno osiguranje tog kredita, kao i ostale naknade. Izgradnja hidroelektrane ima i mnogo širu društvenu ulogu.

Radovan Višković, predsjednik Vlade RS istakao je da je prije izgradnje samog kanala, pa do izgradnje ove hidrocentrale skoro svaka veća padavina izazivala poplave, sve do Bileće. 

"Sada toga više neće biti. Rješavaće se pitanje navodnjavanja pa će i u poljoprivredi dati svoje benefite, izmjestiće se ova putna komunikacija koja je usko grlo između Berkovića prema Bileći tako da će to biti benefiti koji se ne naslanaju direktno na hidrocentralu".
 

Ovo je poslije Višegrada iz 85-e prvi energetski projekat nove snage na Balkanu.

Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske kaže da će za RS ovo biti od velike važnosti, jer će steći novu reputaciju u energetskom svijetu, jer će proizvoditi mnogo više zelene energije. i više od planirane do 2030. godine.
 

Koncept „Gornji horizonti“ podrazumijeva izgradnju čak sedam hidroelektrana i šest akumulacionih bazena u sistemu istočne Hercegovine. Najvažnija karika u ovom sistemu je hidroelektrana Dabar, čija je izgradnja povjerena kineskoj kompanija “Gezuba grup”.

Liu Hualiang, generalni direktor kineske "Gezuba"  isitče da je ovo projekat od istinskog značaja ne samo u BiH već i šire. 

"Riječ je o projektu izmedju RS, BiH i Kine, koji ne garantuje samo naša komapnija vec i Vlada RS. Ovaj projekat imaće 250 gigavat časova godišnje, ovaj projekat će doprinijeti da i ostale kineke kompanije dođu. Biće to zahtjevan projekat".

Priprema projekta realizacije HE Dabar započeta je 2016, a trebao bi biti završen za nešto manje od četiri godine. Očekuje se da će mnogo koristi donijeti hercegovačkom regionu, ali i Srpskoj. Na gradilištu će biti angažovano oko 800 radnika.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()