Enzim koji jede plastiku: Kako se riješiti poliesterske odjeće?

Proces razgrađivanja uključuje potapanje poliesterske tkanine u tečni azot da bi se zamrznuo, kako bi mogao da se samelje u male čestice

20.02.2023. 17:00
  • Podijeli:

Naučnici u Velikoj Britaniji su u potrazi za enzimom koji „jede plastiku“, odnosno koji može da pomogne u recikliranju poliesterske odjeće da ne bi milioni tona otpada završili na deponijama.

Poliester je najrasprostranjenije odjevno vlakno na svijetu, koje čini 60 odsto svega što nosimo, ali trenutno nije održiva opcija u tekstilu.

Tim Univerziteta u Portsmutu je već identifikovao više od 70 enzima koji mogu da razgrađuju plastiku, uključujući i PET ambalažu, a sada traže najbolji.

„Ono što želimo da uradimo je da vidimo da li enzimi koji mogu da razbiju ove plastične boce takođe mogu da razbiju i poliester u tkaninama kao što je ova. To je veoma važno jer se trenutno reciklira manje od 10 odsto tekstila u svijetu“, smatra profesor na Univerzitetu u Portsmutu Endi Pikford.

Proces razgrađivanja uključuje potapanje poliesterske tkanine u tečni azot da bi se zamrznuo, kako bi mogao da se samelje u male čestice.

Oni se zatim stavljaju u rastvor na bazi vode u bioreaktor koji sadrži enzime, koji „svare“ plastiku u njene sirovine, od kojih se ponovo može napraviti odjeća ili bilo koji drugi plastični ili hemijski proizvod.  

„Enzim treba da zamislimo kao par makaza. Dakle, kada uzmemo plastiku, ona je samo veoma dugačak niz različitih molekula. A onda koristimo enzime da presečemo tu žicu na određenim mestima. Kada to uradimo, na kraju reakcije, imamo kao mešavinu različitih delova plastike, što  onda možemo nekako da odvojimo i da reagujemo na njih. Možemo da ili napravimo novu plastiku ili se mogu koristiti u drugim hemijskim industrijama“, kaže doktorka Viktorija Bemer.

Sve je veći pritisak na modnu industriju da počne da rješava neka od pitanja održivosti u vezi sa tkaninama, zato bi ponovno korišćenje polimera, koji se nalaze u našoj odjeći, moglo biti značajna promjena.

 

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()