Napravljen gel za razgradnju alkohola u organizmu i sprečavanje mamurluka

Naučnici pretpostavljaju da bi se gel u nastavku istraživanja mogao razviti u oralnu pilulu koja bi se mogla uzimati prije ili tokom konzumacije alkohola kako bi se spriječilo povećanje nivoa alkohola u krvi

30.05.2024. 09:20
  • Podijeli:
mamurluk shutterstock-64a2a3227c609.webp Foto: Shutterstock

Naučnici su od proteina sirutke napravili gel koji razgrađuje alkohol u crijevima, čime se smanjuju opojni učinci alkohola. Ovo je postignuće koje bi moglo biti novi način u borbi protiv mamurluka.

Predstoji ispitivanje ovog gela na ljudima, a ispitivanjima na miševima je utvrđeno da se nivo alkohola u krvi ovih životinja smanji do 50 posto te da je njihov organizam zaštićen od štetnih učinaka alkohola. Mnoge posljedice prekomjerne konzumacije alkohola su uzrokovane acetaldehidom. Konstatovano je da gel brzo i učinkovito pretvara alkohol u bezopasnu octenu kiselinu prije nego što uđe u krvotok.

"Gel premješta razgradnju alkohola iz jetre u probavni trakt. Za razliku od toga kada se alkohol metabolizira u jetri, ne stvara se štetni acetaldehid kao međuproizvod", objasnio je koautor studije Raffaele Mezzenga s ciriškog univerziteta ETH.

Naučnici pretpostavljaju da bi se gel u nastavku istraživanja mogao razviti u oralnu pilulu koja bi se mogla uzimati prije ili tokom konzumacije alkohola kako bi se spriječilo povećanje nivoa alkohola u krvi, kao i kako bi se spriječio štetni utjecaj acetaldehida na organizam. Međutim, istraživači su ukazali da je gel djelotvoran samo dok je alkohol u crijevima i da vrlo malo može djelovati kada alkohol uđe u krvotok.

"Gel bi mogao biti posebno interesantan onima koji ne žele da se u potpunosti odreknu alkohola, pod uslovom da ne opterećuju svoje tijelo i ne žele aktivno dejstvo alkohola", mišljenja je Mezzenga.

Kako bi se gel napravio, nekoliko sati su kuhani proteini sirutke, čime su pretvarani u duge i tanke fibrile. Gel se formirao dodavanjem soli i vode kao rastvarača. Osim toga, korišteni su pojedinačni atomi željeza kao katalizatori ravnomjerno raspoređeni po površini dugih proteinskih vlakana.

"Potopili smo fibrile u željeznoj kupki, da tako kažem, kako bi mogli učinkovito reagovati s alkoholom", obrazložio je još jedan autor studije Jiaqi Su.

Za suzbijanje utjecaja alkohola potreban je i vodikov peroksid, koji nastaje reakcijom između glukoze i nanočestica zlata, koje su u gelu. Primijećeno je da je gel učinkovit kod miševa, kojima je samo jednom dat alkohol, kao i kod miševa kojima je redovno davan alkohol tokom deset dana.

Naučnici tvrde da je gel smanjio nivo alkohola u krvotoku miševa za 40 posto, i to za pola sata nakon što im je data doza alkohola. Pet sati poslije, nivo alkohola je smanjen za čak 56 posto. Osim toga, naučnici uvjeravaju da je gel u velikoj mjeri smanjio stresne reakcije u jetri miševa.

Uočeno je i to da su miševi, kojima je alkohol redovno davan tokom deset dana, imali značajno manji gubitak težine, manje oštećenje jetre, a samim tim i bolji metabolizam u jetri i bolje vrijednosti u krvi, piše britanski list Independent.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()