Zašto su svjetla na semaforu baš crvene, žute i zelene boje?

Na ovim prvim semaforima crveno svjetlo je označavalo zaustavljanje, bijelo kretanje, a zeleno oprez

01.02.2024. 12:54
  • Podijeli:
semafor-shutterstock.jpg

Jeste li se ikad pitali zašto semafori imaju baš ove boje?

Prije semafora, vozovi su već koristili svjetlosne signale kako bi olakšali saobraćaj, piše Tips and Tricks.

Na ovim prvim semaforima crveno svjetlo je označavalo zaustavljanje, bijelo kretanje, a zeleno oprez.

Budući da je bijela boja uzrokovala probleme i noću se lako mogla zamijeniti s nekim drugim svjetlom, prešli su s bijele na zelenu boju, a kako se žuta lako razlikuje od ostalih boja, postala je znak za oprez.

Crvena je boja s najvećom valnom dužinom, a to znači da je uočljiva iz većih udaljenosti, što je vrlo korisno kada su u pitanju znakovi upozorenja koji traže da se zaustavite.

Ovaj standard za semafore uveden je 1935. godine, 15 godina nakon što je William Potts napravio prvi semafor.

U vrijeme prvog semafora nije bilo pravila o vrsti svjetla ili uzoraka koji se moraju koristiti, već su semafori širom SAD-a imali različite sustave i šablone.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()