Računi se ne plaćaju sami, zato je koristan svaki način uštede el. energije u domu

Stručnjaci savjetuju da postavite štedne sijalice

19.06.2024. 15:20
  • Podijeli:
sijalica, svetlo, struja, pixabay-6527b171a03fb.webp Foto: Pixabay

Ušteda električne energije sve je češća tema među građanima. Računi se ne plaćaju sami, zato je koristan svaki način uštede električne energije koji možete uključiti u svoju dnevnu rutinu. Izgradnja energetski učinkovite kuće jedan je od načina plaćanja malih računa. Jednako je važno, međutim, razviti određene navike koje će nam učinkovito pomoći da džep ostane u formi. Stručnjaci savjetuju na što trebate paziti nakon izgradnje svog doma kako ne biste bacali novac, istodobno pridonoseći zaštiti okoliša.

Lako je uštedjeti energiju

Lako je uštedjeti energiju kod kuće. Samo isključite nepotrebnu žarulju. Uložite malo - moderna kompaktna fluorescentna svjetiljka, baterija koja štedi vodu relativno su male koristi, a manji su računi. Veća ulaganja kuće u vlasništvo - solarni kolektor, prizemni izmjenjivač topline, rekuperator, čak i vjetroelektrana - teže su odluke, ali nakon ulaganja ujedno daju i stvarni profit. Iz mjeseca u mjesec još uvijek živimo na istoj razini, ali jeftinije. Potražimo uštedu… Početna točka je 4000 kWh godišnje koje potroši kućanstvo za četiri osobe. Želimo uštedu energije. Koliko možete uštedjeti? Vrijedno je započeti provjerom koliko energije troše kućanski uređaji. Možete kupiti mjerač energije. Postavljen između utičnice i prijamnika označava potrošnju energije. Iznenađenje može biti veliko! Uređaji su isključeni, ali još uvijek "žive". Kod štednje novca i energije vrijede potpuno ista pravila, stručnjaci imaju 11 savjeta za uštedu električne energije u kućanstvu. Prvi je da redovito isključujte uređaje koji se trenutačno ne koriste. Događa li vam se često da završite rad na računalu, a zatim krenete raditi druge poslove prije nego što ste ga isključili? Niste jedini. Međutim, za to se vrijeme troši dragocjena električna energija. Tako ne samo da se gubi energija, već se zbog dodatnog opterećenja smanjuje i životni vijek uređaja. Promijenite svoje navike pranja! Mnogo ljudi odlučuje prati rublje na 90 °C misleći da je takav način pranja rublja učinkovitiji. Pokazalo se da to nije tako pa ga možete bez brige prati i na 40 °C. Dodatni savjet: da biste uštedjeli energiju, perite istodobno više komada odjeće, a ne pojedinačno. Mijenjajte zastarjele električne uređaje. Tehnologija cijelo vrijeme napreduje, što je primjetno i na "proždrljivosti" električnih uređaja. U pravilu su stariji uređaji rasipniji od novih (npr. katodni televizori, usisavači prethodne generacije itd.). U početku je to možda trošak, ali će vam se investicija s vremenom isplatiti. Isključite bojler kad vam nije potreban. Uključite ga samo onda kad namjeravate otići pod tuš. Još učinkovitiju uštedu električne energije možete postići redovitim servisiranjem bojlera. Nije potrebno naglašavati da kraće tuširanje znači veću uštedu (a ni vaša koža neće biti toliko na udaru). Jedan od savjeta je da se zimi toplije obučete i snizite temperaturu grijanja. To ne znači da trebate ići u krajnost i drhtati na hladnoći, ali vam nisu potrebne ni tropske vrućine. Obucite pulover i nešto niža sobna temperatura neće vam smetati. Spriječite izlaženje topline iz stana. Smanjena potreba za grijanjem u kućanstvu jedan je od najučinkovitijih načina za uštedu energije. Ako manje topline izlazi iz stana, manje ćete ga trebati grijati. Zato provjerite jesu li vaši prozori dobro zabrtvljeni i po potrebi ih zamijenite novima.

Niz savjeta

Stručnjaci savjetuju da postavite štedne žarulje. Postoje žarulje koje vam omogućuju znatnu uštedu energije. Pomaže i ako ih redovito gasite kad vam ne trebaju. Kuhajte uz manju količinu vode. Ako to nije nužno, izbjegavajte kuhanje u posudi do vrha napunjenoj vodom. Na taj će se način voda prije zagrijati, ručak će prije biti gotov, a vi ćete uštedjeti dragocjenu energiju. Savjet je i da koristite moderni štednjak. Stariji štednjaci poznati su po tome da nisu energetski učinkoviti. Nasreću, možete ih elegantno izbjeći i početi koristiti moderne štednjake koji posao obavljaju brže, a pritom potroše znatno manje energije.. Uređaje za hlađenje i zamrzavanje postavite daleko od izvora topline. Drugim riječima, pobrinite se da se hladnjak, zamrzivač i ostali slični uređaji ne nalaze u blizini: štednjaka, radijatora, sunčeve svjetlosti te ostalih uređaja. Morate osigurati cirkulaciju zraka, što znači da, ako je to moguće, uređaje za hlađenje ne gurate skroz do zida. Posljednji savjet je da iskoristite noćni ciklus električne energije. Ako imate dvotarifno brojilo električne energije, noćni su sati savršeni za uštedu električne energije jer je ona u to vrijeme jeftinija. Noćni ciklus električne energije omogućuje vam jeftinije pranje posuđa i pranje i sušenje rublja; usisavanje zbog buke nije baš najbolja ideja.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()