Nije samo navika: Evo, zašto se stalno gledate u ogledalu

Najčešće se to smatra pokušajem osobe da se uvjeri u sopstvenu posebnost

02.07.2024. 11:30
  • Podijeli:
žena, lepota, nega lica, nega kože, ogledalo - shutterstock-65c3987e9e28d.webp Foto: Shutterstock

Zašto se stalno gledate u ogledalu? Mnogi smatraju da je često gledanje u ogledalu najčešće povezano sa narcizmom i sebičnošću. U stvarnosti, sve nije tako jednostavno. Motivi za naviku traženja svoje slike u svim reflektujućim površinama su varljivi.

Najčešće se to smatra pokušajem osobe da se uvjeri u sopstvenu posebnost.

Ali ovo je jednostran pogled na stvari.

Da, zaista, takvo ponašanje može biti znak ponosa, visokog nivoa narcizma, ali postoji i druga strana medalje.

Zašto se stalno gledate u ogledalu: Ne rade to samo narcisi

Razlozi zbog kojih se ljudi često gledaju u ogledalo mogu biti posljedica drugih faktora:

1. Osoba je zabrinuta i nesigurna u sebe Mora da vidi svoj odraz da bi se iznova uvjerila da je sve u redu sa njom. Ne vjeruje u svoje unutrašnje vrline, i traži potvrdu da je bar spolja sve u redu. Izgled hrani “ja“ osobe koja ne osjeća svoju unutrašnju vrijednost. Čini se da će joj opća privlačnost njenog izgleda pomoći da stekne divljenje i poštovanje drugih.

2. Osoba ne osjeća dovoljno svoje fizičko prisustvo u ovom svijetu Njoj je potrebna neka vrsta “sidra“, što je odraz u ogledalu. To se često manifestuje kao veoma nisko samopoštovanje – nepotpun osjećaj sopstvenog fizičkog ja, tako da osoba treba da nađe sebe u ogledalu. Kada vidi svoju sliku, to omogućava psihi da se uvjeri: “Vidim sebe, što znači da postojim.“

3. Osoba ne umije pratiti i razumjeti svoja osjećanja i emocije u svakodnevnom životu Mora pogledati u reflektujuće površine da vidi svoj osmjeh ili namršteno lice i da se uvjeri koje emocije trenutno doživljava. Svi ovi faktori su znaci niskog samopoštovanja, nedostatka samopouzdanja i nerazumijevanja prave vrijednosti.

Da li su narcizam i samoljublje ista stvar?

Svi mi ocjenjujemo sebe i druge ljude. U tom kontekstu se grade mnogi odnosi i veze sa svijetom. Danas se objavljuje mnogo materijala na temu samoljublja. Ali koliko se često miješa sa narcizmom i samodivljenjem! Živjeti u harmoniji sa sobom, razumjeti svoje potrebe, želje, osjećaje i emocije, dozvoliti sebi da živite život kakav želite – to je ljubav prema sebi.

Kada se osoba upusti u narcizam, ona precjenjuje svoje zasluge i ističe ih. I ovdje ne govorimo samo o tome da se gledamo u ogledalo.

Ovo je divljenje ličnim kvalitetima, sposobnostima, dostignućima koji su maksimalno preuveličani i naduvani. U ovom slučaju, svaka kritika se doživljava kao smrtna uvreda. A ako drugi ne cijene osobu “dostojno“, onako kako je ona za sebe zamislila, onda postoji realna opasnost da postane depresivna i sklizne u nisko samopoštovanje.

Vježba “Ogledalo”

Vježba “ogledalo“ vam pomaže da se naviknete na sebe i zavolite sebe. Sastoji se od sljedećeg: skinite se, stanite pred ogledalo, pohvalite svoje tijelo što daje život, zadovoljstvo, ljubav. U početku će biti teško. Zato počnite sa lakšom opcijom.

Prva 2-3 puta ne skidajte se do kraja, ostanite u donjem vešu, prvo to možete učiniti pri slabom svjetlu, a ne dnevnomu. Isto tako, zahvalite svom tijelu i sebi.

U narednim danima skinite svu odjeću i postepeno radite vježbu na jačem svjetlu. I zapamtite, glavna stvar ovdje je svijest. Stojite ispred ogledala ne da biste gledali mane, već da biste vidjeli svoju sliku i izgled onakvima kakvi jesu. Vidi, prihvati, voli sebe!, prenosi Lepotaizdravlje.rs

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()