Najrjeđi kit na svijetu snimljen tek drugi put u historiji

Snimili su par rijetkih kitova Omura (Balaenoptera omurai) koji su zajedno plivali u Andamanskom moru, a jedan od njih bio je potpuno bijel

15.01.2024. 20:10
  • Podijeli:
kit_snimak_foto_FB-65a56059be8a3.webp Foto: Facebook/Kongkiat Kittiwatanawong

Najrjeđi kit na svijetu snimljen je tek drugi put u historiji, ovaj put u blizini obale Tajlanda.

Grupa turista na čarter-brodu u blizini Phuketa u Tajlandu primijetila je misteriozno potpuno bijelo stvorenje dok su bili na putovanju za Novu godinu.

Snimili su par rijetkih kitova Omura (Balaenoptera omurai) koji su zajedno plivali u Andamanskom moru, a jedan od njih bio je potpuno bijel.

Materijal je podijeljen s nadležnicima i organizacijom za očuvanje okoliša ThaiWhales. Grupa je video objavila na Facebooku 5. januara, opisujući to kao "pionirski izvještaj" i "uzbudljivo otkriće u području morskog istraživanja", piše Daily Mail. Kasnije je na Facebooku objavljeno još nekoliko videa.

Snimak prikazuje potpuno bijelo stvorenje kako pliva uz čarter-brod dok turisti promatraju s oduševljenjem.

"Wow", "Bože moj", može se čuti na objavljenim snimkama.

Prema pomorskom stručnjaku Thonu Thamrongnawasawatu iz ThaiWhales, ovo je prvi put da je potpuno bijeli kit Omura uočen u Tajlandu.

Uočavanje životinje prijavljeno je Tajlandskom odjelu za morske i obalne resurse, koji su pokrenuli potragu za ovim jedinstvenim živim bićem. Nakon dana traganja, dužnosnici su saopćili da ga nisu pronašli, ali su primijetili barem četiri druga kita Omura u području. Plivali su i hranili se blizu otoka Phi Phi, otoka Honeymoon i otoka Coral.

Inače, kit Omura najnovija je vrsta sisavaca koja je identificirana, prema stručnjacima iz organizacije Whale and Dolphin Conservation. Prvi su put primijećeni 2003. godine, ali tada kao mrtvi leševi, dok su prvi put živi viđeni 2015. godine.

Kitovi imaju dugo i tanko tijelo koje ih čini "zmijolikima", a njihova leđna peraja je "mala i snažno zakrivljena". Omura kitovi također imaju jedan greben na prednjem dijelu glave, mogu narasti do 12 metara i težiti do 20 tona. Uobičajeno nastanjuju tropska i topla mora.

Toliko malo se zna o kitovima Omura da naučnici nisu sigurni koliko ih ima te još uvijek uče o njihovoj rasprostranjenosti, veličini populacije i mogućim varijacijama u izgledu.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()