Na maloj, uskoj parceli arhitekta je sebi projektovao fantastičnu kuću od 18 kvadrata

Bilo je i prepreka koje je trebalo svladati pri projektovanju ove kuće

05.05.2023. 12:07
  • Podijeli:
mala_kuca_Japan_foto_Takeshi Hosaka-64549dfb841d8.webp Foto: Takeshi Hosaka

Japanski arhitekt Takeshi Hosaka ispričao nam je sve o svom fantatističnom domu.

Sam je zamislio tu kuću, sam ju je projektovao i sada u njoj živi sretno i zadovoljno. Službeno ju je nazvao Love Love house.

"Živio sam u kući naziva Love house u gradu Yokohami deset godina. No, 2015. sam počeo predavati kao profesor na Univerzitetu Waseda za umjetnost i arhitekturu i shvatio da bi previše sati trošio na vožnju i putovanje iz Yokahame u Tokijo. To je bi primarni razlog zašto sam odlučio izgraditi drugu kuću. Kupio sam zemljište od 31,41 kvadratna metra u Tokiju i odmah početo projektovati kuću na dva sprata. Moja supruga je u to vrijeme čitala knjigu o razdoblju Tokugawa, također nazvanom Edo razdoblje (1603. – 1867.), posljednje razdoblje tradicionalnog Japana, vrijeme unutarnjeg mira, političke stabilnosti i gospodarskog rasta pod šogunatom (vojnom diktaturom) koji je utemeljio Tokugawa Ieyasu. U toj knjizi je četveročlana porodica živjela u kući od 9,6 kvadrata koja se zvala “Nagaya” (mali stan na jednoj etaži). Nakon što je pročitala knjigu, supruga mi je rekla da je kuća na dva sprata prilično veliki objekat za nas dvoje pa sam odlučio projektovati jednospratnicu, prizemnicu od 18,84 kvadrata", prisjeća se arhitekt koji kaže kako ni u jednom trenutku nije pomislio da će život “u skučenom prostoru” biti neugodan i ružan.

Kao primjere odlične kuće manje od 20 kvadrata navodi Le Corbusierov Cabanon od samo 16,85 m2. Kaže da je veliki Le Corbusier bio zaljubljen u ovu kuću i okoliš koji je okružuje.

"U prijašnjoj kući iskusio sam sve komponente Zemlje: sunce, kišu, snijeg, životinje, biljke, ljude…Zato sam se u Love Love kući fokusirao na vječnost malog prostora u kojem ima svega. Stari Rimljani smatraju važnima 5 komponenti kao simbolu idealnog života u vili – studija, kupka, drama, muzika i epikurizam. Želio sam obogatiti ovih pet komponenti u svojoj kućici od 18, 84 kvadrata", ističe Takeshi Hosaka i nastavlja kako se supruga i on vole okupati svaku večer, slušati 300 muzičkih ploča koje posjeduju, jesti rižu kuhanu u zemljanom loncu i čitati brojne omiljene knjige.

No, bilo je i prepreka koje je trebalo svladati pri projektovanju ove kuće.

"Simulacija sunčeve svjetlosti pokazala je da mjesto ne može dobiti izravnu sunčevu svjetlost tri mjeseca zimi. U početku sam se stvarno razočarao, ali sam odlučio ovu činjenicu shvatiti kao okruženje slično skandinavskoj zemlji. Ovaj me koncept naveo da nacrtam skicu dvaju zakrivljenih krovova čiji su vrhovi otvoreni prema nebu. Zimi dva krovna prozora učinkovito primaju meku sunčevu svjetlost i prenose je u enterijer. Ljeti je kuća ispunjena sjajnim suncem poput tropskih zemlja. Mogli smo osjetiti sunčevu svjetlost diljem svijeta tokom cijele godine", smije se arhitekt.

Krov kuće se sastoji od dvije HP ljuske. Spojeni su na različitim visinama i stvaraju jednostavan oblik kuće. Strehe krovnih školjki oblikuju se ravno da se stapaju s okolinom, ali su vrhovi školjki blago zakrivljeni. Sedam kratkih zidova razdvajaju tri zone: trpezarija, kuhinja i spavaća soba. Debljina ovih stijenki je smanjena za 15 mm odozgo prema dolje za ugradnju dasaka za police i kuhinjskog pulta.

"Kostur kuće ne funkcioniše samo kao veliko tijelo, već i kao transformator namještaja mini prostora. Primjerice, kada držimo prozor okrenut prema ulici potpuno otvoren, ljudi koji hodaju dalje ulicom slobodno razgovaraju sa mnom. Priačmo s njima slobodno, kao s dugogodišnjim prijateljima, a djeca stavljaju svoje ruke na pod i pogledaju unutra. Čak i tapšemo pse u šetnji dok večeramo. Prednja ulica ima cvjetnjak pa uživamo u njemu kao u našem vrtu. U ovoj kući osjećamo se vrlo blizu gradu", zaključuje arhitekt Takeshi Hosaka.

Više o radovima ovog poznatog arhitekta možete saznati na linku – www.hosakatakeshi.com. 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()