Led na Grenlandu postaje tamniji i topi se brže zbog algi

Topljenjem grenlandske ledene ploče teoretski bi se nivo okeana podigao za više od sedam metara

Autor: UNA HR
27.11.2022. 19:22
  • Podijeli:
santa-grenland-pixabay.jpg Foto: Pixabay

Tanak sloj pigmentiranih algi u cvatu koji potamnjuje površinu grenlandskih ledenjaka i ledenih ploča  u sivo-smeđe nijanse identificiran je kao jedan od razloga zašto se led brže otapa, objavili su danski naučnici u časopisu Nature.

Alge koje rastu na bijelom snijegu ne mogu se raspoznati golim okom i mogu se vidjeti samo kroz istraživački mikroskop. Međutim, njihove kolonije raširene po ledu i utabanom snijegu i neupućenom gledatelju podsjećaju na zagađenje. Oni apsorbiraju sunčevu svjetlost i fotosintezom je pretvaraju u energiju.

"Vidjeli smo da je grenlandski ledeni pokrivač postao tamniji", rekla je švedskim medijima Laura Halbach, arktička mikrobiologinja sa Sveučilišta Aarhus u Danskoj i dio međunarodne istraživačke ekipe. "Alge koje rastu na ledu apsorbiraju svjetlosnu energiju pet puta učinkovitije od algi koje rastu na snijegu", dodala je.

Veće je dokazano da su globalno zatopljenje i porast temperature skratili snježnu sezonu na Grenlandu. Bijeli snijeg se topi ranije nego prije, ostavljajući led duže golim. To znači da kolonije algi na ledu imaju više vremena za rast. S druge strane, led postaje tamniji i još učinkovitije upija više topline sunčevih zraka.

Halbach očekuje da će novo saznanje omogućiti naučnicima da bolje kvantificiraju utjecaj algi na topljenje leda i dodatno ga uvrste u klimatske modele.

Protok otopljene vode grenlandskog leda znatno veći nego što se mislilo

Naučnici su nedavno posmatranjem sjeveroistočnog Grenlanda također ustanovili da je protok već otopljene vode iz ključnog područja otoka i do šest puta veći nego što se prije mislilo.

Naučnici Tehničkog sveučilišta u Danskoj upozorili su da je do sličnih podcjenjivanja moglo doći i na drugim mjestima, što može dovesti do drastičnih pogrešnih procjena cjelokupne klimatske situacije, kao i procesa izrade mjera za suzbijanje toga.

Smješten između Arktičkog i Atlantskog ockeana istočno od kanadskog arktičkog arhipelaga, rijetko naseljen Grenland, jedna od tri konstitutivne zemlje Danskog kraljevstva uz užu Dansku i Farske otoke, najveći je otok na svijetu.

U teoriji, cijeli ledeni pokrivač Grenlanda sadrži dovoljno vode da podigne okeane za više od sedam metara.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()