Koliko sedmično koraka trebate napraviti da biste duže živjeli, pročitajte nova istraživanja!

Da li hodanje smanjuje rizik od prerane smrti?

04.04.2023. 06:30
  • Podijeli:
jesen šetnja psi pixabay-63b59e993637e.webp Foto: Pixabay

Prehodate li jednom ili dvaput sedmično oko 8000 koraka, možete znatno uicati na smanjen rizik od rane smrti, pokazala je nova američka studija.

Tjelovježba se redovno povezuje s nižim rizikom od smrtnosti, no u ovom istraživanju objavljenom u časopisu JAMA proučavale su se zdravstvene koristi od intenzivnog hodanja samo nekoliko dana u sedmici. Istraživači s Kyotskog univerziteta i Univerziteta u Kaliforniji analizirali su podatke prikupljene od 3100 odraslih Amerikanaca.

Što je pokazala studija?
Rezultati su pokazali da je u onih koji su hodali 8000 koraka jedan ili dva dana u sedmici vjerovatnost od smrti u desetgodišnjem razdoblju za 14.9 posto manja nego u grupi koja to nije praktikovala. U osoba koje su hodale 8000 koraka ili više, tri do sedam dana u sedmici rizik od smrtnosti bio je i niži – 16.5 posto. Najveće su zdravstvene koristi od ovakvoga hodanja imali sudionici stariji od 65 godina.

Znanstvenici su povezali hodanje od oko 8000 koraka u sedmici jednom ili više puta sa smanjenim rizikom i od smrti od bilo kojeg uzroka, uključujući i kardiovaskularne bolesti. 

„Ovi rezultati ukazuju na to da pojedinci mogu ostvariti znatnu zdravstvenu korist hodanjem samo nekoliko dana u sedmici.“

3100 učesnika u studiji
U istraživanju su korišteni podaci iz 2005. i 2006. godine i u njemu je učestvovalo 3100 sudionika, a podaci o njihovoj smrtnosti ispitani su 10 godina nakon istraživanja. Među učesnicima istraživanja 632 osobe nisu hodale nijedan dan u sedmici, 532 ih je prehodalo oko 8000 koraka jedan do dva dana u sedmici, a 1937 ih je toliko hodalo tri do sedam dana u sedmici.

Prema podacima klinike Mayo, prosječni Amerikanac dnevno hoda 3000 do 4000 koraka. Uz to se pokazalo da hodanje kao redovna aktivnost može smanjiti rizik od razvoja srčanih bolesti, pretilosti, dijabetesa, visokog krvnog pritiska i depresije. 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()