Ko je bio Oppenheimer o kojem priča cijeli svijet?

Prije nekoliko dana u kinima se počeo prikazivati film "Oppenheimer" Christophera Nolana koji govori o Juliusu Robertu Oppenheimeru. Ova trosatna drama je u prvom vikendu širom svijeta zaradila 174 miliona dolara

28.07.2023. 07:13
  • Podijeli:
oppenheimer twitter-64c0f4a381b50.webp Foto: Twitter

Prije nekoliko dana u kinima se počeo prikazivati film "Oppenheimer" Christophera Nolana koji govori o Juliusu Robertu Oppenheimeru. Ova trosatna drama je u prvom vikendu širom svijeta zaradila 174 miliona dolara.

Film je dobio sjajne kritike i očekuje se da će biti nominiran za više Oscara. Oppenheimera u filmu glumi Cillian Murphy koji se za tu ulogu pripremao više od pet mjeseci. Znatno je smršavio, a da bi izgledao kao ovaj poznati fizičar, Murphy je ponekad doslovno pojeo samo jedan badem na dan.

Čovjek o kojem trenutno priča cijeli svijet

No, ko je zapravo bio čovjek o kojem trenutno priča cijeli svijet?

Činjenica da je ovaj fizičar poznat i kao “otac atomske bombe” dovoljno govori o ogromnom interesu koji je potaknuo ovaj film. Ovaj nadimak zaradio je zbog važne uloge u projektu “Manhattan” tokom kojeg su Sjedinjene Države razvile prvo nuklearno oružje.

Ovaj legendarni fizičar rođen je 22. aprila 1904. godine u židovskoj porodici u New Yorku. Od djetinjstva su ga nazivali čudom od djeteta jer je rano naučio pisati i čitati, a već prije polaska u školu zanimale su ga mnoge nauke: umjetnost, književnost, matematika… Diplomirao je hemiju na Harvardu, studirao je i na Cambridgeu te doktorirao filozofiju na Göttingenu.

Surađivao je s velikanima atomske fizike – Rutherfordom, Fermijem i Einsteinom.

1940. godine imenovan je vođom tajne operacije stvaranja atomske bombe “Manhattan Project”. U ispitivanja je u samo pet godina uloženo dvije milijarde dolara.

Kad je eksplodirala prva atomska bomba, uhvatila ga je jeza

U julu 1945. godine eksplodirala je prva atomska bomba u pustinji Novog Meksika. Kad je vatrena kugla rastalila površinu pustinje, Oppenheimera je uhvatila jeza. Nekoliko sedmice poslije, bombardirani su japanski gradovi Hirošima i Nagasaki.

“Osjećam krv na svojim rukama”, obratio se ‘otac atomske bombe’ američkom predsjedniku Harryju Trumanu ubrzo nakon bombardiranja Hiroshime i Nagasakija.

Nakon rata, Oppenheimer se žestoko protivio stvaranju još moćnije hidrogenske bombe. Američke vlasti ga bez dokaza 1954. optužuju zbog podržavanja komunizma, a deset godina kasnije, u vrijeme Johna Kennedyja, potpuno je rehabilitiran.

1966. godine zdravlje mu se naglo pogoršalo, a godinu dana kasnije umro je od raka grla u vlastitom domu na Princetonu, piše HRT.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()