Uspjeh zagarantovan: Evo kako da gajite vlastiti limun kod kuće

Nabavite organski limun (možda je skup, ali će vam biti potrebno samo par voćkica)

07.04.2024. 15:24
  • Podijeli:
limun, mrežica, vreća za voće, pixabay-65de0c62dd65a.webp Foto: Pixabay

Opšte mišljenje je da drvo limuna uspijeva samo u mjestima sa toplom i osunčanom klimom. Ali, istina je da ono može da raste i da rađa u zatvorenim i dobro klimatizovanim prostorima.

Da biste dobili prvi plod od drveta koje ste odgajili od početka, od sjemena, trebaće vam od 3 do 6 godina ali vrijedi!

Kako posaditi limun

Nabavite organski limun (možda je skup, ali će vam biti potrebno samo par voćkica)

Izvadite sjemenke iz njega

Pripremite mješavinu zemlje za vaše buduće drvo limuna (citrus najbolje rasate u mješavini treseta, perlita, vermikulita i organskog đubriva). Tlo mora biti dovoljno lagano da propušta vodu. Ako je zemljište previše zgusnuto, dodajte mu ljuspice od kore drveta koje će ga učiniti vazdušastim.

Izaberite saksiju od terakote prečnika 20 cm. Možete da koristite i plastičnu saksiju, kao i onu napravljenu od drveta. Za početak, veoma je bitno da seme limuna posadite u manju saksiju, dok se ne poraste.

Da bi seme proklijalo, potrebno mu je od 10 do 14 sati svjetlosti, stoga ga izlažite vještačkom svetlu u nedostatku prirodnog. (Obezbijedite mu svjetlost, kao što čine pilićima koji su se tek izlegli – sijalica iznad saksije. Osim svetla, ona će i da grije sjeme i saksiju).

Raspršivačem svaki dan zalivajte saksiju i sjemenke. Najbolje bi bilo da voda bude mlaka a zemlja lijepo navlažena.

Postupak sadnje

Sada kada ste sve pribavili, počnite sa sadnjom:

Skuvajte čaj od kamilice, pa ga ostavite da se prohladi. Isijecite limun pa iz njega izvadite sjemenke. Gole i neoštećene semenke limuna stavite u mlak čaj od kamilice.

Saksiju do pola napunite zemljom pa je dobro zalijte, sve dok ne bude ravnomjerno natopljena. Zatim napunite saksiju skoro do vrha, pa je ponovo zalijte.

Sjemenke poređajte ravnomjerno po saksiji pa ih prekrijte novim slojem zemlje (na dubini od oko 3 centimetra), pa ponovo zalijte zemlju. Blago utapkajte zemlju da sve lijepo nalegne.

Plastičnom folijom prekrijte saksiju i ostavite je na toplo mjesto. Vodite računa da zemljište mora biti toplo i vlažno kako bi sjeme proklijalo. Nakon dvije nedjelje doći će do nicanja limuna.

Kada drvo limuna malo poraste, morate da ga prihraniti. Vodite računa da drvo limuna prihranjujete dva puta godišnje, ali nikad preko lista, prenosi Stil.

Zemljište oko drveta limuna ne smije da bude suvo, ali isto tako ne smije nikad da bude u barici vode. Svjetlosti ne sme da mu fali. Ako nema prirodnu svjetlost, obezbjedite mu vještački.

I još jedna važna stvar: drvo limuna obožava kada mu se obraćate, pričate mu, pjevate, tepate mu…

Ako sve ovo uradite kako smo vam objasnili, uživaćete u divnim plodovima svog rada.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()