Presuda: Madridski muzej će zadržati djelo koje su nacisti ukrali od jevrejske porodice

Deveti američki okružni žalbeni sud u Pasadeni u Kaliforniji presudio je da muzej Thyssen-Bornemisza može zadržati francusko impresionističko djelo iz 1897. godine, Rue Saint-Honoré u popodnevnim satima

11.01.2024. 16:19
  • Podijeli:
španija zastava pixabay-659c0c6cc4e61.webp Foto: Pixabay

Američki žalbeni sud odlučio je da muzej u Madridu ima pravo da zadrži sliku Camillea Pissarroa koju su nacisti ukrali iz jevrejske porodice, što je posljednji preokret u višedecenijskoj pravnoj borbi između muzeja i nasljednika jevrejskih izbjeglica, piše Guardian.

Deveti američki okružni žalbeni sud u Pasadeni u Kaliforniji presudio je da muzej Thyssen-Bornemisza može zadržati francusko impresionističko djelo iz 1897. godine, Rue Saint-Honoré u popodnevnim satima.

Odluka je bila jednoglasna, iako je jedna od sudija u izdvojenom mišljenju rekla da se nadala da će Španija dobrovoljno vratiti porodici.

“Ponekad naše službene zakletve i uvažavanje naše odgovarajuće uloge kao apelacionih sudija zahtijevaju da se složimo s rezultatom koji je u suprotnosti s našim moralnim kompasom”, rekla je sutkinja Consuelo Callahan.

Decenijama je slika, koja prikazuje parišku ulicu prekrivenu kišom, krasila domove porodice Cassirerr u Berlinu i Minhenu nakon što je kupljena direktno od Pissarovog trgovca umjetninama. Godine 1939., suočeni sa eskalirajućim nacističkim ugnjetavanjem, Lilly Cassirer Neubauer je rečeno da se izlazne vize mogu dobiti, ali uz cijenu: porodica će morati da preda sliku. Procjenitelj kojeg su imenovali Nacisti ponudio je 360 dolara, uplaćenih na blokirani račun kojem porodica nije mogla pristupiti.

Cassirer je godinama tražila sliku, kažu njeni nasljednici. Prihvatila je reparaciju od njemačke vlade 1958. godine, ali se nije odrekla prava da traži njen povratak.

Slika je više puta mijenjala vlasnika prije nego što ju je kupio baron Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza. Godine 1993. prebačena je u Španiju kada je neprofitna fondacija koju podržava država platila baronu 338 miliona dolara za veći dio njegove kolekcije, da bi bila postavljena u muzeju koji nosi njegovo ime.

Godine 2000. Cassirerin unuk Claude otkrio je da je slika izložena u madridskom muzeju Thyssen-Bornemisza. Nakon što je Španija odbila zahtjev porodice za povratak, pokrenuta je dugogodišnja pravna bitka. Vrijednost slike procijenjena je na 30 miliona dolara.

U utorak je američki savezni žalbeni sud presudio da španski zakon – koji definira vlasništvo kao šest godina neprekidnog posjeda – treba imati prednost kada se razmatra pitanje vlasništva.

Advokati porodice Cassirer rekli su da će tražiti reviziju od strane devetog okružnog vijeća od 11 sudija. “Porodica Cassirer vjeruje da, posebno u svjetlu eksplozije antisemitizma u ovoj zemlji i širom svijeta danas, moraju izazvati kontinuirano insistiranje Španije na skrivanju umjetnosti koju su opljačkali nacisti”.

U Španiji je tu odluku pozdravio generalni direktor muzeja. “To su dobre vijesti”, rekao je Evelio Acevedo. “Dobronamjernost preuzimanja ovog djela od strane ove institucije je nešto što se pokazalo od prvog trenutka”.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()