Njemačka prodaje oružje Izraelu. Sada je optužena za upletenost u genocid

Jedan od najvećih izraleskih opskrbljivača oružjem

09.04.2024. 15:47
  • Podijeli:
gaza reuters-656f4fd5a5a13.webp Foto: Reuters

Njemačka je danas negirala da pomaže u genocidu u Pojasu Gaze prodajom oružja Izraelu, u tužbi Nikaragve na najvišem UN-ovu sudu, još jednom u nizu pravnih postupaka u prilog Palestinaca. Njemačka je jedan od najvećih izraelskih saveznika od Hamasova napada 7. oktobra prošle godine i jedan od najvećih izraelskih opskrbljivača oružjem.

Po podacima ministarstva ekonomije, 2023. isporučila mu je oružje i vojnu opremu u vrijednosti 326.5 miliona eura. Pravna savjetnica njemačkog ministarstva vanjskih poslova Tania von Uslar-Gleichen rekla je sudijama Međunarodnog suda pravde (ICJ) da je tužba Nikaragve preuranjena, utemeljena na slabim dokazima i da bi trebala biti odbačena jer sud nije nadležan.

Istaknula je da se njemački izvoz oružja pažljivo nadzire kako bi se osiguralo poštivanje međunarodnog prava. "Njemačka čini sve što može kako bi ispunila svoju odgovornost i prema Izraelu i prema palestinskom narodu", rekla je, napomenuvši da je Njemačka najveći pojedinačni donator humanitarne pomoći Palestincima.

Von Uslar-Gleichen je rekla da je sigurnost Izraela njemački prioritet zbog holokausta. "Njemačka je naučila od svoje prošlosti, prošlosti koja uključuje odgovornost za jedan od najstravičnijih zločina u ljudskoj historiji, šoah", rekla je, upotrijebivši hebrejsku riječ.

Advokat Njemačke, Christian Tams, rekao je sudu da je od 7. oktobra 98 posto izvoza oružja Izraelu činila opća oprema poput prsluka, kaciga i dalekozora. A u četiri slučaja u kojima je bio odobren izvoz ratnog oružja, tri su se odnosila na oružje koje nije namijenjeno za borbe poput streljiva za obuku, rekao je.

Advokati Nikaragve zatražili su u ponedjeljak od ICJ-a da naredi Njemačkoj da obustavi prodaju oružja Izraelu i da nastavi finansirati UN-ovu agenciju za palestinske izbjeglice UNRWA. Tvrde da Njemačka krši Konvenciju o genocidu iz 1948. i međunarodno humanitarno pravo nastavljajući opskrbljivati Izrael iako je svjesna da postoji rizik od genocida.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()