Evo u kojim državama je najskuplje podizanje gotovine na bankomatima

Kako bi došao do podataka, Wise je analizirao 1,7 miliona podizanja gotovine s bankomata trećih strana u periodu od 12 mjeseci od aprila 2022. do maja 2023.

03.09.2023. 17:50
  • Podijeli:
bankomat - pixabay-63904ece7256b.webp Foto: Pixabay

Wise, kompanija za mjenjačnice sa sedištem u UK, analizirala je 20 evropskih zemalja kako bi sastavila popis gdje je najskuplje ili najjeftinije podići gotovinu.

“Iako su svakodnevna plaćanja u Mađarskoj sve više digitalna, gotovina i dalje prevladava u mnogim većim turističkim mjestima. Budući da troškovi života nastavljaju da rastu, važno je potrošiti što manje novca za godišnji odmor na skrivene i pretjerane naknade za bankomate. To može brzo dovesti do visokih troškova. Wise traži od banaka i drugih pružalaca usluga da klijenta stave na prvo mjesto i da budu transparentni u pogledu svojih cijena. Ako vaši planovi putovanja uključuju jednu od skupljih zemalja na spisku, obratite posebnu pažnju na naknade za bankomate i umjesto toga svoj novac potrošite na odmor” objašnjava Atila Papai, menadžer inženjerskog tima u Wiseu, prenosi Investitor.

Mjenjačnica je objavila kompilaciju podataka koji pokazuju 20 evropskih zemalja rangiranih prema tome koliko je skupo podići gotovinu kao putnik. Island je na vrhu popisa s transakcijskom naknadom od 4,6%, dok u Bugarskoj bankomati naplaćuju samo 0,13% za podizanje. Na dnu liste su Italija i Ujedinjeno Kraljevstvo s transakcijskim naknadama od 0,23% odnosno 0,14%.

Prema saopštenju Wisea koji je dostavio svoje proračune, turisti koji ljetuju na Islandu, a podižu protivvrijednost od 20.000 mađarskih forinti dnevno tokom sedam dana (ukupno 140.000 forinti), plaćaju više od 6.400 forinti naknada na bankomatu. S druge strane, ako putuju u Bugarsku i podignu isti iznos, potrošiće manje od 180 forinti na transakcijske naknade u istom broju dana.

Prema ovogodišnjim podacima Nacionalne agencije za medije i komunikacije (NMHH), dvije najpopularnije destinacije za Mađare u 2023. bile su Austrija i Hrvatska, pri čemu su obe zemlje među prvih 10 najskupljih mjesta za podizanje gotovine.

Kako bi došao do podataka, Wise je analizirao 1,7 miliona podizanja gotovine s bankomata trećih strana u periodu od 12 mjeseci od aprila 2022. do maja 2023.

Bankomati su registrovali najmanje 800 transakcija po zemlji tokom tog perioda.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()