Akcija "Grom": Zaplijenjeno 2.000 životinja, neke bile namijenjene za restoranske specijalitete

Zajednička akcija Svjetske carinske organizacje i Interpola

18.12.2023. 15:06
  • Podijeli:
kornjača Tomi Cathryn Scott FB-6496a23f06f82.webp Foto: Facebook/Cathryn Scott

Četiri velike divlje mačke, više od 1.300 ptica, kornjače i na hiljade njihovih jaja, 53 primata, oko 300 kilograma slonovače, rogovi nosoroga, koža leoparda, lavlji zubi... i još mnogo egzotičnih životinja zaplijenjeno je tokom 2023. godine u operaciji "Grom", koju su sproveli zajedničkim snagama Interpol i Svjetska carinska organizacija u 133 zemlje planete.

Među spasenim životinjama je i ogromni pangolin, vrsta ljuskavog mravojeda, koji je zaplijenjen 20. oktobra u Mozambiku.

"Od 2. do 27. oktobra uhapšeno je više od 500 osoba u cijelom svijetu i konfiskovano je čak 2.000 primjeraka životinja i biljaka namjenjenih crnom tržištu", saopštio je Interpol, koji je koordinirao akcijom.

Na ovaj način bar je trenutno ometena nelegalna trgovina divljim životinjama koja cvijeta u mnogim zemljama, saopštili su zvaničnici, navode svjetski mediji, prenosi Politikin magazin.

"Ugrožene životinje, ptice i biljke su izložene riziku od izumiranja zbog trgovaca divljim životinjama, ali i florom. Otimanje životinja iz njihovog prirodnog staništa i njihovo ubijanje su zločini i treba ih zaustaviti", objasnio je Jirgen Štok, generalni sekretar Interpola.

Zaplijenjene žive životinje bile su namjenjene ilegalnoj trgovini kućnim ljubimcima, ali bi bile korišćene i za pojedine svjetske restorane spremne da se pohvale novim specijalitetima, dok su ostaci velikih životinja korišćeni najčešće za izradu nakita ili različite ritualne radnje.

Operacija "Grom" organizuje se čitav niz godina, ali u 2023. je postigla najveći rezultat. U okviru međunarodne akcije pregledano je na stotine automobila, kamiona, teretnih brodova u svim regionima. Za pretragu su korišćeni psi tragači i rendgenski skeneri kojima su pretraživana vozila u potrazi za skrivenim divljim životinjama ili pošiljkama biljaka. Na stotine paketa, kofera, čamaca i teretnih transportera detaljno je ispitano tokom ove akcije.

Kunio Mikurija, generalni sekretar Svjetske carinske organizacije, napomenuo je da je za suzbijanje lanaca krijumčara životinjama neophodno sprovođenje strogih kontrola na granicama, ali i razmjena obavještajnih podataka i saradnja među državama.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()