Leyen: BiH će otvoriti pregovore o pristupanju EU kada se ispune uvjeti

Sastanak Evropskog vijeća, koje donosi konačnu odluku, je sredinom decembra

08.11.2023. 12:56
  • Podijeli:
europsko-vijece-ursula-von-der-leyen-reuters.jpg

Evropska komisija predlaže da se otvore pregovori o pristupanju Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji onog časa kada budu ispunjeni uvjeti, saopćila je danas u Briselu predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

"Danas je Kolegij usvojio izvještaj o proširenju... Komisija predlaže da se otvore pregovori o pristupanju s Ukrajinom i Moldavijom, te s BiH onog časa kada budu ispunjeni uvjeti za sukladnost. Predlaže da Vijeće odobri Gruziji status zemlje kandidata pod uvjetom da se poduzmu određeni koraci",  kazala je von der Leyen.

Nakon izlaganja o Ukrajini i Moldaviji, von der Leyen je govorila o Bosni i Hercegovini.

"Tu prepoznajemo da ima niz koraka koje su poduzeli. Recimo brzo formiranje Vijeća ministara BiH, njihova predanost svih stranaka cilju koji je pristupanje Evropskoj uniji i to je dovelo do napretka u borbi protiv organiziranog kriminala, protiv terorizma, na primjer. Ali isto tako primjećujemo sa zabrinutošću da je  Republika Srpska donijela niz protivustavnih zakona i Komisija preporučuje Evropskom vijeću otvaranje pregovora onog časa kada se ostvari nužni stepen usklađenosti s kriterijima. Tu će Komisija izvijestiti Vijeće o napretku u martu 2024",  dodala je von der Leyen.

Obratio se i evropski komesar za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelyi.

Komesar za evropsko proširenje Oliver Varhelyi govorio je o napretku zemalja Zapadnog Balkana ka evropskim integracijama te je obrazložio šta države još trebaju učiniti kako bi se ubrzale integracije.

Varhelyi je naglasio kako je potrebno "na terenu" ubrzati integraciju.

"Uvijek govorimo o tome kakve su naše institucijske zadaće, ali sada ćemo govoriti o stvarnoj integraciji na terenu tj. na koji ćemo način ubrzati integraciju. Plan ima za cilj integrirati one partnere sa Zapadnog Balkana koji žele da uđu što prije imajući u vidu sve obaveze koje proizilaze iz naših propisa i pravila. U tom smislu smo spremni im pomoći i staviti na raspolaganje svako sredstvo. Zauzvrat tražimo da time u velikoj mjeri pridonesemo stabilnosti regije u cjelini. Zato ćemo od njih tražiti da se jedni prema drugima odnose na način kako će se odnositi prema nama", rekao je Varhelyi.

Pojasnio je i koji su ključni stubovi koje države moraju ispuniti prije ulaska u EU.

"Kada integriraju naše četiri slobode, na isti način moraju postupati i prema drugim partnerima na Zapadnom Balkanu. Drugi ključni stub jeste pomoći partnerima da ubrzaju proces reformi. Integracija zemlje podrazumijeva reforme koje će biti na korist zemljama. U tom smislu im želimo pomoći i zajedno s njima izraditi program kako bismo izgradili demokratiju", pojasnio je.

Na kraju, Varhelyi je rekao kako se države Zapadnog Balkana moraju nositi i sa tržištem Evropske unije.

"Treće što želim reći. Države će se morati nositi s našim tržištima. To ne mogu raditi sami i zato ćemo biti spremni da ubrzamo zajednički rad. Vijeću EU predlažemo da povećamo našu finansijsku potporu u korist tog plana reformi tj. šest milijardi eura potpore. To znači da će ukupna pomoć koju im dajemo biti na razini one pomoći koje dajemo na putu kohezije", zaključio je Oliver Varhelyi.

Njihova press konferencija dolazi neposredno nakon što je Kolegij komesara raspravljao o ovogodišnjem Paketu proširenja i razmotrio stanje napretka u zemljama Zapadnog Balkana, Turskoj, Ukrajini, Moldaviji i Gruziji.

Sastanak Evropskog vijeća, koje donosi konačnu odluku, je sredinom decembra.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()