Je li pomilovanje privilegija za političare?

Da bivši premijer Federacije Bosne i Hercegovine nije uložio molbu za pomilovanje, morao bi danas ići u državni zatvor u Vojkovićima

06.03.2024. 19:58
  • Podijeli:

Da bivši premijer Federacije Bosne i Hercegovine nije uložio molbu za pomilovanje, morao bi danas ići u državni zatvor u Vojkovićima.

U članu 145. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija pritvora i drugih mjera navode se okolnosti zbog kojih je moguće odgađanje. Podnesena molba za pomilovanje je kako saznajemo samo jedan od razloga zbog kojih je odgođeno izvršenje kazne.

Ministarstvo pravde potvrdilo je da su zaprimili molbu.

Komisija će, u zakonskom roku, razmatrati upućenu molbu i dokumentaciju te će, sukladno Zakonu o pomilovanju BiH, svoj izvještaj uputiti Predsjedništvu BiH na odlučivanje.

A koji su dalje koraci, koraci kako bi molba stigla na sto članova Predsjedništva BiH?

"Ministarstvo pravde o zamolbi izvjesti Upravu ustanove o izvršenju krivično pravnih sankcija i sud koji je vodio prvostepeni krivični postupak pa od njih traži informacije i podatke koje su relevantne da se sačini Izvještaj koji se šalje Predsjedništvu BiH po zakonu o pomilovanju. Ono što može uzeti vrijeme jesu ove provjere i ono što je u ingerenciji ministarstva pravde", kaže Adna Dobojlić, advokat.

 Centar za istraživačko novinarstvo BiH detaljno je istraživao ovu temu tvrde najviše pomilovanih bilo je za vrijeme mandata predsjednika Federacije BiH Živka Budimira.

"Živko Budimir je dao preko 240 pomilovanja s tim da Zakon o pomilovanju nije precizirao koliko jedna osoba može dati pomilovanja, tako da je on i 300-400 pomilovanja dati, nije to nikakav problem",, ističe Renata Radić Dragić, novinarka CIN-a.

Nije samo po velikom broju pomilovanih bio specifičan mandat Živka Budimira. On je, kaže naša sagovornica davao pomilovanje i za djela koja su već pomilovana.

"Bila je situacija da Alija Delimustafić kojem se sad sudi jednom je dobio pomilovanje od jednog predsjednika Federacije, to je bio Niko Lozančić. Nakon toga Živko Budimir mu je dao pomilovanje za isto krivično djelo. Imali smo isto političara iz Tuzle, Hazim Vikalo. Jednom ga je pomilovala Borjana Krišto, drugi put Živko Budimir", kaže Renata Radić Dragić, novinarka CIN-a.

Pomilovanje, naročito političara, šalje veoma lošu poruku javnosti, ističu iz CIN-a. Iako nije u zakonu definisana kao privilegija, pokazalo se da jeste.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()