Bunoza: Zakoni o sudovima i spriječavanju sukoba interesa pred ministrima sredinom mjeseca

Bunoza je rekao da su u parlamentarnoj proceduri dva vrlo važna zakona – zakon o slobodi pristupa informacijama u institucijama BiH i zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu

10.08.2023. 10:29
  • Podijeli:
AA-20230614-31427260-31427253-VIJECE_MINISTARA_BIH_UTVRDEN_PRIJEDLOG_SPORAZUMA_S_VLADOM_HRVATSKE_O_REKONSTRUKCIJI_MOSTA_NOVI_GRAD_DVOR-6489c06d45c43.webp Foto: Anadolija

Zakoni o sudovima BiH i sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH trebali bi biti na dnevnom redu sljedeće sjednice Vijeća ministara sredinom ovog mjeseca, izjavio je ministar pravde Davor Bunoza.

Bunoza je rekao da su u parlamentarnoj proceduri dva vrlo važna zakona – zakon o slobodi pristupa informacijama u institucijama BiH i zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu.

"Što se tiče Ustavnog suda BiH, nakon godišnjih odmora, radne grupe trebale bi krenuti sa radom na sastavljanju prijedloga propisa koji se odnosi na ovaj sud, u skladu sa članom šest 1d Ustava BiH, a ta odredba propisuje mogućnost da se zakonom reguliše drugačiji način izbora stranih sudija u Ustavnom sudu", istakao je Bunoza za hrvatski "Večernji list", izdanje za BiH.

Prema njegovim riječima, moraju se ispuniti obaveze reforme Ustavnog suda BiH, uključujući i obezbjeđivanje provođenja odluka ovog suda, što je jedan od 14 ključnih prioriteta koje BiH treba ispuniti kako bi dobila preporuku za otvaranje pregovora pridruživanju EU.

Kada je riječ o Zakonu o slobodi pristupa informacijama, Bunoza je rekao da je on kvalitetan, da ispunjava međunarodne standarde i da uopšte ne otežava pristup informacijama, kao i da identičnu praksu postojanja Žalbenog savjeta kao BiH imaju Švedska, Danska, Finska, Norveška, Poljska, Bugarska i Rumunija.

Govoreći o zakonu o sprečavanju sukoba interesa, on navodi da zakon obezbjeđuje dovoljnu transparentnost postupka.

"Prema nacrtu ovog zakona, Komisija koja odlučuje o sukobu interesa je depoltizovana, za razliku od trenutnog zakona, članovi Komisije mogu biti, među ostalim, samo osobe koje posljednjih pet godina nisu bile članovi političkih partija", istakao je Bunoza.

Prema njegovim riječima, obaveza podnošenja izvještaja o finansijskom stanju i imovini nosilaca javnih funkcija i provjera ovih podataka su novine, jer važećim zakonom ta materija uopšte nije uređena. 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()