Planeta ušla u ekološki dug: Potrošili smo prirodne resurse

Bosna i Hercegovina je u ekološkom dugu još od maja, a Srbija od jula

02.08.2023. 16:36
  • Podijeli:
pkaneta-ekologija-zdravlje-pixabay.jpg

Naša planeta drugog dana augusta ušla je u ekološki dug. To znači da smo do danas potrošili prirodne resurse koje ekosistemi planete Zemlje mogu da obnove tokom cijele godine i da živimo na račun budućih generacija.

Bosna i Hercegovina je u ekološkom dugu još od maja, a Srbija od jula.

Prije samo pola vijeka planeta nije bila u ekološkom dugu, a od tada iz godine u godinu trošimo sve više prirodnih resursa.

Emituje se više ugljen-dioksida u atmosferu nego što okeani i šume mogu da apsorbuju, šume se sijeku neplanski.

"Prirode ima sve manje, priroda je sve ranjivija, ne može da se obnavlja u onoj brzini i u onom kapacitetu u kome bi se obnavljala da je u punom obimu. S druge strane mi više trošimo. Količina ekoloških usluga koje nam priroda pruža u smislu hrane, vode, izvora, sredstava za razvoj tehnologija i slično, toga je sve manje i oni su u sve nestabilnijem stanju, a s druge strane naše potrebe za tim rastu", objašnjava Boris Erg, direktor regionalne kancelarije za Evropu Međunarodna unija za zaštitu prirode.

Posljedice su klimatske promjene i sve češće vremenske nepogode, suše, šumski požari, poplave, gubitak staništa.

"Mi imamo pad populacija u prosjeku od 69 odsto na planeti Zemlji i biljnih i životinjskih. U isto vrijeme populacije slatkovodnih vrsta su najugroženije, to je čak 83 posto populacije vrsta. Mi vidimo da godišnje isiječemo šuma veličine Portugala, a šume su te koje prerađuju ugljendioksid primarno, a taj ugljendioksid u najvećoj mjeri čini naš ekološki otisak. Mi uništavamo okeane, globalno zagrijavanje utiče na to da se okeani zagrijavaju da automatski neke populacije i vrste ne mogu da prežive", ukazuje Aleksandra Ugarković iz Svjetske fondacija za prirodu WWF Adria.

Region troši resurse brže nego što je svjetski prosjek i zakoračio je u ekološki dug ranije. Slovenija u aprilu, Crna Gora, Hrvatska u maju, Srbija 8. jula.

"Pogledajte samo količinu infrastrukture koja sjedi na Dunavu i Savi i onda možete da zamislite koji je to povećan pritisak na vodu u smislu najprostijeg korišćenja vode. S druge strane, šta se unosi u te vode u jednoj infrastrukturi koja se značajno razvija, a da nemamo sisteme za preradu voda i slične stvari", istakao je Boris Erg.

Postoje načini da se manje zadužujemo

Svijet bi mogao da smanji ekološki dug za 26 dana, kako je izračunato, tako što bi se povećao izvor električne energije s niskim učešćem ugljen-dioksida sa 39 na 75 posto.

"Ukoliko za 50 odsto smanjimo bacanje hrane, odnosno njeno nenamjensko korišćenje, mi taj dug možemo da produžimo za još 13 dana, a ukoliko prestanemo da siječemo šume i počnemo da radimo plansku sadnju možemo za 2,1 dan. Nije to malo", navodi Aleksandra Ugarković.

Najbogatije zemlje najbrže troše prirodne resurse, a posljedice trpe najsiromašnije zemlje. U ekološki dug su još u februaru ušli Katar i Luksemburg, u martu SAD, Kanada i Ujedinjeni Arapski Emirati, Europska unija u maju, piše portal banjaluka.net.

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()