Stare knjižice više ne važe, ne čekajte sa podizanjem elektronskih!

Stare zdravstvene knjižice na koje smo navikli padaju u zaborav

11.01.2023. 21:25
  • Podijeli:

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske još jednom su apelovali na građane koji nisu preuzeli elektronske zdravstene kartice, da to učine u što skorijem periodu. Iako su, od prvog januara, prestale da važe stare zdravstvene knjižice, još oko 100.000 osiguranika nije preuzelo nove kartice.

Stare zdravstvene knjižice na koje smo navikli padaju u zaborav. Od početka 2023. godine u upotrebi su isključivo nove elektronske kartice, sa čijom primjenom će zdravstveni sistem lakše funkcionisati.

"Prednost elektronskih kartica ogleda se u tome da osiguranici više ne moraju svakog mjeseca dolaziti u poslovnice FZO, ovjeravati stare zdravstvene knjižice. Elektronska kartica se ne ovjerava, ona služi da imate direktan pristup Integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu odnosno svom elektronskom kartonu, tako da je e-kartica ujedno i najbolja zaštita pacijentovih ličnih podataka", pojašnjava Darija Filipović Ostojić, portparolka Fonda zdravstvenog osiguranja RS

Građani koji nisu podigli svoje elektronske kartice prošle godine, to mogu da učine ove. Iz Fonda zdrastvenog osiguranja apeluju da to učine što prije, jer stare zdravstvene knjižice više nisu u upotrebi.

Oni koji kod ljekara ipak dođu sa starom zdravstvenom knižicom, za sada neće biti vraćani.

"Naš zdravstveni sistem funkcioniše na javnosti, solidarnosti i jednakosti i jako rijetko se dešava da osigranici budu vraćeni, posebno u hitnim situacijama a uvijek je prioritet da se pacijent zbrine", navode iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS.

Ukoliko se dolaskom u nadležnu poslovnicu ustanovi da elektronska kartica još uvijek nije izrađena, korisnici fonda dobijaju potvrdu koja im služi kao zamjena, dok njihova kartica ne bude završena. Po istom principu radi se i u slučaju gubitka elektronske kartice.

"U slučaju da dođe do promjene ličnih podataka, u slučaju da je osiguranik oštetio karticu eventualno je izgubio, on takođe može da dođe u nadležnu poslovnicu fonda da podnese zahtjev za izradu e-kartice i dok čeka novu karticu on dobija potvrdu koju koristi u zdravstvenoj ustanovi i koja mu služi kao zamjenska dok ne dobije novu elektronsku karticu. One se za sada ne naplaćuju", dodaje Darija Filipović Ostojić.

Do sada, elektronsku knjižicu podiglo je oko 90 odsto stanovništva. Samo u Banjaluci preuzeto je 330.000 elektronskih kartica.

Prve elektronske zdravstvene kartice štampane su još 2020. godine i od tada je praktično počela podjela kartica. Međutim, zbog epidemije proces podjele bio je nešto sporiji, ali u proteklih godinu dana, taj proces je ubrzan. Sve kartice izdate od 1. juna prošle godine važe 10 godina.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()