Psi u regionu nemaju ista prava

U Hrvatskoj i Srbiji, kućni ljubimci su dobrodošli u prodajne centre i ugostiteljske objekte

04.07.2022. 14:46
  • Podijeli:
pas Cropped (1).jpg Foto: UNA

Pas je čovjekov najbolji prijatelj. Mnogim vlasnicima i puno više od toga, punopravni član porodice kog često više paze i maze nego svoje partnere i djecu.  

“Sada kad sam sam sa njim, on mi je sve. Imam ja djecu, sve je to u redu, ali kad ostanem sam sa njim, on mene zabavi, nekad me malo naljuti i tako,” kaže za UNU vlasnik psa Fuad Fočo.

Svaki vlasnik je spreman pružiti svom ljubimcu sve što može. Od najbolje hrane, igrački pa do uljepšavanja u psećim salonima.

Jutarnje i popodnevne šetnje te odlazak u parkove za pse, dio su dnevne rutine. Nedostatak tih parkova jedan je od problema sa kojima se susreću vlasnici pasa.

“Evo da vam kažem imamo ove parkove, jako ih je malo u Sarajevu, ali tu se psi socijalizuju, vlasnici se isto druže,” kaže vlasnik psa Davor Selak.

Pravi problemi za vlasnike u Sarajevu, Banjaluci i ostalim gradovima u BiH nastaju ako požele svog psa da povedu javnim prevozom u kafić, restoran ili u kupovinu.

“Tržni centri mislim da su svi zabranjeni za kućne ljubimce. Ugostiteljski objekti, pošto ih je većina privatno vlasništvo oni su onako dosta rigorozni,” objašnjava za UNU Selak.

U ljetnjem periodu, kada su bašte kafića otvorene, situacija je nešto bolja, dolazak s psima je ponegdje  dozvoljen vani, međutim ući unutra u većini slučajeva je nemoguće.

“Idem samo u jedan kafić gdje mu dozvoljavaju da pije vodu, kad ja hoću da popijem kafu sa koleginicama. Ne možeš u trgovinske centre,” ističe vlasnica psa Esmeralda Sazinski.

U Hrvatskoj i Srbiji, kućni ljubimci su dobrodošli u prodajne centre i ugostiteljske objekte, gdje možete kupovati ili popiti kafu ili piće bez imalo problema.

“Puno mi zapravo znači što mogu s njom doći i kupiti nešto. Nema ko da je čuva kod kuće. A tu u Zagrebu u svakom zapravo prodajnom centru u kojem se nalazi pet centar, pet šop možemo ući”, rekla je vlasnica psa Paola Galić.

 

 

I u Beogradu je slična situacija.

“Super mi to što ovdje u Beogradu mogu sa svojim psom da prošetam u tržnom centru i da kupimo nešto lijepo i njoj,” rekla je za UNU vlasnica psa Marija Loznica.

Da nada za vlasnike kućnih ljubimaca u Bosni i Hercegovini ipak postoji pokazuje primjer jednog trgovačkog centra u Banjaluci koji je nedavno otvorio svoja vrata i četvoronožnim posjetiocima.

“Osluškujući potrebe naših posjetilaca, mi smo odlučili da i tržni centar Delta Banjaluka bude pet frendli i dozvolimo ulaz svim ljubimcima do osam kilograma i to je naišlo zaista na pozitivne odjeke naših posjetilaca”, istakao je marketing menadžer Delta Banjaluka Milan Skenderija.

“Znači mi puno. Prvo zato što je ne ostavljam samu kući, a drugo što mogu šoping da obavim sa njom. Takođe, ovdje mogu da jedem sa njom, nađem se sa prijateljima. Prvenstveno da nije kući sama,” istakla je vlasnica psa Kasandra Ribić.

Ostaje da se vidi da li će prodajni centri u Sarajevu, Mostaru i ostalim gradovima slijediti svetli primjer iz Banjaluke, a ugostiteljski radnici se ugledati na ostale zemlje u regionu i Evropi.

 

 

  • Podijeli:

Tagovi

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()