U susret lokalnim izborima: U "Reaktoru" sa Sonjom Stančić smo otkrili šta nas čeka na jesen i u čija istraživanja vjerovati

Šta nas čeka na ovim izborima i hoćemo li, kao i prethodnih godina, svjedočiti vrućoj političkoj sceni?

24.06.2024. 22:06
  • Podijeli:

U susret lokalnim izborima, sve je više stranaka, ali i istraživanja rejtinga političara. Kome vjerovati, jedno je od pitanja koje smo postavili u večerašnjem izdanju emisije "Reaktor". 

Gost Dubravke Gajić bila je psiholog i profesor na banjalučkom Univerzitetu Sonja Stančić.

Ona je doktorka psiholoških nauka, čiji je put obilježen strašću prema donošenju odluka i strateškoj komunikaciji. Sa njom smo razgovarali i o tome šta nas čeka na ovim izborima i hoćemo li, kao i prethodnih godina, svjedočiti vrućoj političkoj sceni. 

Prema riječima Sonje Stančić, koja se istraživanjima bavi još od 2005. godine, u BiH ne postoji zrela istraživačka kuća.

“Neke istraživačke kuće imaju resurse, ali nemaju ljude. Druge imaju ljude, ali ne i resurse. Ja volim istraživanja, ali sa ovim što imamo na raspolaganju u BiH, nemam dovoljno povjerenja u njih. Istraživanje bi trebalo da bude samo dio odluke koju donosimo”, istakla je ona.

Ako se, kaže, slijepo vodimo istraživanjima i brojkama, onda nemamo politiku.

"Imamo dnevno-političko bivanje na sceni”, rekla je Stančić.

Iako političke partije, pa i sami političari, nerijetko u javnost izlaze sa istraživanjima, ona smatra da to ne bi trebalo da bude tako.

“Ozbiljan političar i ozbiljna stranka nikad neće izaći u javnost sa istraživanjima, jer je to, zapravo, alat, kojim oni kreiraju svoje politike i prate izvršavanje svojih politika. To nisu informacije za javnost. Ako jesu, onda su tu za manipulaciju javnosti,u smislu prikupljanja političkih poena i podizanja rejtinga političkom stavu ili ličnosti”, kaže ona.

Stančić je, sa autorkom “Reaktora” Dubravkom Gajić, govorila i o odnosu vlasti i opozicije, ali i ulozi stranog faktora u BiH.

“U Republici Srpskoj se, stiče se utisak, glavni sukob vodi između struktura koje su na vlasti i onih koji donose odluke na nivou BiH,  u smislu tutorstva od strane visokog predstavnika i američke ambasade. Ono što je veći izazov, a i problem, jeste to što mi, unazad trideset godina, otkako postoji moderna BiH, Republika Srpska, što mi imamo najnezreliju opoziciju”, smatra ona.

Da bismo imali dobru vlast, kaže ona, moramo da imamo dobru opoziciju.

“Vlast nema korektiv dobrih i loših postupaka. Ona se fokusirala na borbu sa stranim faktorom, umjesto da se bavi unutrašnjim razumijevanjem prilika. To nije dobro za lokalne izbore, na kojima bi opozicija i vlast trebali da se nadmeću rješenjima”, istakla je Stančić.

Govoreći o rješenjima, istakla je da ne sumnja u to strani faktor ima dobre zamisli kako unaprijediti život u BiH, ali da to nije prilagođeno nama. Smatra da oni ne razumiju emociju ljudi koji žive na Balkanu.

“Mi i glasamo emocijom”, naglašava ona.

Komentarišući američke sankcije, Stančić je navela da se njima pokušava izazvati emocija straha kod naroda, ali da se, uz strah, može probuditi i inat.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()