Televizija putem zemaljskog signala bi mogla dobiti nove funkcije

Proces je spor i težak, djelomično zbog konkurencije besplatnih servisa za striming, ali američki konzorcij priprema se uvesti interaktivno emitiranje uživo

20.04.2024. 11:35
  • Podijeli:
Antena_televizija_radio talasi_frekvencija_Foto Unsplash-63caf11485465.webp Foto: Unsplash

Iako su televizijsko emitiranje uvelike zaboravili mnogi u eri streaminga, stara metoda gledanja televizije putem dobre stare “riblje kosti” pokušava se razviti godinama.

Proces je spor i težak, djelomično zbog konkurencije besplatnih servisa za striming, ali američki konzorcij priprema se uvesti interaktivno emitiranje uživo.

U saradnji s nekim od najvećih američkih televizijskih kuća za emitiranje, ROXi je započeo s uvođenjem tehnologije koja bi mogla donijeti pametne opcije koje se obično povezuju s uslugama striminga na besplatnu zemaljsku televiziju. Funkcionalnost za većinu zahtijeva novi hardver, ali bi mogla postati primamljiva nova besplatna opcija.

S uslugom ROXi, televizori i drugi uređaji koji podržavaju najnoviji standard emitiranja mogu pauzirati, preskakati, premotavati unaprijed i unatrag programe koji se emitiraju uživo. Korisnici mogu pokrenuti program od početka, čak i ako se uključe nakon njegovog pokretanja. Gledatelji također mogu listati određene segmente bez potrebe za tradicionalnim aplikacijama za gledanje.

ROXi tehnologija, nazvana FastStream, omogućuje funkcionalnost privremenim preuzimanjem softvera u memoriju uređaja. Nove opcije debitirat će u ROXijevoj usluzi streaminga muzike, ali bi uskoro mogle postati dostupne za vijesti i sportske prijenose. Partneri kompanije također pokušavaju uvesti “Nextgen TV”, koji bi kanalima mogao omogućiti HDR, poboljšani dijalog, sadržaj na zahtjev i lokalne vijesti ili vremensku prognozu.

Tehnologija koristi ATSC 3.0, sljedeću generaciju bežičnog televizijskog protokola, koji se ustalio otkako je američki FCC pogurao njegovo usvajanje 2017. godine. Ažurirani protokol obećava dodavanje 4K HDR emitiranja, a podrška bi se mogla proširiti izvan televizora i antena na mobitele ili druge uređaje.

Veliki segmenti stanovništva oslanjaju se na televizijsko emitiranje, posebice kućanstva s niskim primanjima, ona u ruralnim sredinama kao i stariji ljudi koji su navikli na ovaj način funkcioniranja.

Nadamo se da ćemo ovakve stvari ubrzo gledati i kod nas a ne samo u SAD-u.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()