Proizvodnje litij-jonskih ćelija korištenjem recikliranih materijala

Ovakav pristup će smanjti karbonski otisak baterija do 25 posto

12.09.2023. 19:01
  • Podijeli:
baterija_iphone_foto_Unsplash.jpg Foto: Unsplash

Globalni hemijski proizvođač BASF se udružio s američkim kompanijama u svrhu proizvodnje litij-jonskih ćelija korištenjem recikliranih materijala. Ovakav pristup će smanjti karbonski otisak baterija do 25 posto.

Litij-jonske baterije su ključna komponenta energetske tranzicije koja se događa širom svijeta dok se zemlje pokušavaju udaljiti od fosilnih goriva i preći na obnovljive izvore energije. Tranzicija se vrši s ciljem smanjenja emisije koja je posljedica sagorijevanja fosilnih goriva, no, dok svijet pokušava ojačati energetsku infrastrukturu kako bi prevazišao prekide obnovljive energije, utjecaj litij-jonskih baterija dolazi do izražaja.

Litij, glavna komponenta u ovim baterijama, nije dostupan besplatno te ga je potrebno iskopavati i transportovati, a oba procesa su zasnovana na fosilnim gorivima, što rezultira emisijom ugljika. Potez BASF-a je korak ka smanjenju utjecaja litij-jonskih baterija za kojim postoji velika potražnja.

BASF-ovo postrojenje u Battle Creeku u Michiganu trenutno proizvodi katodne aktivne materijale, koji se koriste u litij-jonskim baterijama kompanije Nanotech Energy iz Los Angelesa.

Prema novom aranžmanu, BASF se povezao s firmom American Battery Technology Company (ABTC) iz Rena, koja reciklira baterije, kao i kompanijom ATODA advanced Materials Inc., koja proizvodi prekursore za katodne aktivne materijale (pCAM) i metalne hidroksidne materijale.

Ovo udruživanje je stvorilo lanac u Sjevernoj Americi gdje baterije koje proizvede Nanotech može reciklirati ABTC, a metale za baterije kao što su nikl, kobalt, mangan i litij će koristiti TODA i BASF za proizvodnju pCAM-a, odnosno CAM-a, čime se kompletira kružni lanac.

BASF već dugi niz godina pruža slične usluge zasnovane na recikliranim materijalima kao rješenje u Aziji. Kompanija je nedavno najavila slično postrojenje za reciklažu u Evropi.

Kako litij-jonske baterije ubrzo postaju ključne komponente elektrificiranog transporta, kao i rješenje za skladištenje energije, potrebno je osigurati da njihova upotreba ne stvara nove probleme u budućnosti, a recikliranje komponenti je važan korak u ovom pravcu.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()