Praviti na svemirskim letovima djecu ili ne? Evo što kažu stručnjaci

Za sada, koliko je javno poznato, niko od astronauta se još na svemirskim misijama nije odao tjelesnim užicima

30.04.2023. 15:41
  • Podijeli:
medjunarodna-svemirska-postaja-iss-pixabay.jpg Foto: Pixabay

Ljudska prisutnost u Zemljinoj orbiti i svemiru stalna je pojava već decenijama.

Od prvog Gagarinovog leta 1961. godine, u svemiru je, kraće ili duže, boravilo 600-tinjak osoba, a na Međunarodnoj svemirskoj stanici posade se kontinuirano izmjenjuju još od kraja 2000. godine. U svim tim letovima i dugotrajnim misijama događalo se mnogo toga, od naučnih i socioloških eksperimenata do zabavnih aktivnosti. Međutim, ne postoje javno dostupni dokazi da se ikad iko od astronauta ili svemirskih turista u svemiru bavio ultimativnom ljudskom zabavnom aktivnošću – vođenjem ljubavi.

Svemirska nevinost
NASA i ESA to, primjerice, svojim astronautima čak i brane kodeksom ponašanja, koji strogo zabranjuje bilo kakve seksualne aktivnosti tokom svemirskih misija. No, poznajući ljudsku prirodu i uzevši u obzir statistiku, moguće je da je neko nekada prekršio ta pravila, samo što javnost o tome ne zna ništa.

Upravo činjenicu da u svemirskim misijama (navodno) nije bilo aktivnosti među plahtama, pokušao je još prije osam godina iskoristiti PornHub, pokrenuvši crowdfunding kampanju na platformi Indiegogo. Ona je imala za cilj prikupiti 3,4 miliona dolara, čime bi se finansirao put dvoje njihovih glumaca i filmske ekipe na Međunarodnu svemirsku stanicu. Tamo bi tako nastao prvi pornić snimljen u bestežinskom stanju svemira, zamislili su autori projekta. Interesa javnosti za svemirski "akcijski film", začuđujuće, nije bilo dovoljno, pa je ova kampanja uspjela prikupiti tek 6% traženog iznosa.

Turisti će se ponašati drugačije
Pita li se, pak, naučnici s britanskog sveučilišta Cranfield – i bolje je da je tako. Oni su, naime, protekle sedmice objavili rad u kojem se bave upravo seksualnom aktivnošću u svemiru, i to onom kojoj je cilj začeće. Motivisani sve većom popularnošću svemirskog turizma i očekivanoj eksploziji broja svemirskih turista u narednoj deceniji, kao i broja kompanija koje takve usluge nude, zapitali su se: "šta bi začeće u svemiru značilo za taj sektor?"

Nerealno je, kažu, očekivati da će svi svemirski turisti u budućnosti biti profesionalni poput astronauta i suzdržavati se od spolnih odnosa, pa je stoga bitno istražiti rizike i informirati ih o tome. Osim očitih izazova – poput tehnikalija izvedbe u mikrogravitaciji, logistike, higijene ili privatnosti – naglašava se i velik rizik od bioloških problema u razvoju tako začetog embrija. Nauka za sada nema podataka o učincima bestežinskog stanja i ionizirajućeg svemirskog zračenja na razvoj ploda, pogotovo u pogledu ljudske reprodukcije i uticaju na tako začeto dijete.

Istražiti sve aspekte
Autori rada stoga preporučuju da se tim pitanjima počnu baviti svi uključeni u svemirski turistički sektor. "Nekontrolisano ljudsko začeće u rastućem svemirskom turizmu" ono je što predstavlja rizik, kažu, kako sa naučne i sociološke strane, tako i s one pravne ili društvene – to može, naime, predstavljati i problem za reputaciju kompanije u čijem se svemirskom brodu ovako nešto dogodilo.

Zaključno, ova skupina naučnika dala je i svoje preporuke. Kao prvo, navode da je potrebno pokrenuti opsežne konzultacije i raspravu o pitanju spolnih odnosa u svemiru. Nakon sagledavanja aktualnog stanja, preporučuju pristupiti reguliranju te prakse, otklanjanju mogućih rizika, razvoju dobrih primjera iz prakse (!), a ključno je, navode, o svemu transparentno komunicirati. Dok se sve navedeno ne dogodi, a rizici postanu nešto poznatiji i predvidljiviji, razmnožavati se na svemirskom letu – ne bi bilo preporučljivo.

"Uzevši u obzir dugoročnu važnost ljudskog razmnožavanja izvan Zemlje, dok čovječanstvo pokušava postati višeplanetarna vrsta, moramo ozbiljno pristupiti tom prvom koraku, bilo da je on planiran, ili posebno ako je neplaniran", poručuju autori studije, piše bug.hr.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()