Nova sjajna kometa osvijetlit će nebo sjeverne hemisfere 12. septembra

Ako kometa "preživi" bliski susret sa Sunce, očekuje se da će biti vidljiva tokom sumraka i to sve do kraja septembra

10.09.2023. 09:28
  • Podijeli:
galaksija, svemir, kosmos pixabay-64bec72856a4c.webp Foto: Pixabay

Nova sjajna kometa osvijetlit će nebo sjeverne hemisfere 12. septembra, a potom oko 17. septembra prije nego nestane u sunčevoj svjetlosti.

Ako kometa "preživi" bliski susret sa Sunce, očekuje se da će biti vidljiva tokom sumraka i to sve do kraja septembra.

Amaterski astronom Hideo Nishimura iz japanskog grada Kagawe otkrio ovu kometu. Snimio je ekspozicije koristeći standardni Canon DSLR fotoaparat i telefoto objektiv, a nakon obrade ekspozicija je postalo očigledno da postoji blistavi objekt koji brzo prolazi kroz naš unutrašnji solarni sistem.

Minor Planet Center je zvanično potvrdio otkriće i nazvao komenu C/2023 P1 (Nishimura), a slovna oznaka "C" označava neperiodičnu kometu. To znaži da ove vrste kometa potiču iz Oortovog oblaka i mogu ili samo jednom proći kroz Sunčev sistem ili imati orbitalne periode u rasponu od 200 do nekoliko hiljada godina prije nego se vrate u blizinu Sunca.
Prema COBS-u (Comet Observation Database), Nishimura je kategorisana kao "hiperbolična kometa", što sugeriše da ima obilje energije koja je sprečava da bude trajno "uhvaćena" u solarni sistem.

"Posjetit će nas samo jednom, a Sunce će djelovati kao gravitacijska praćka te će je poslati nazad u duboki svemir nakon što nas preleti", navodi se.

Da bi napustila Sunčev sistem, kometa prvo mora "preživjeti" najbližu tačku u odnosu na Sunce. Komete koje prilaze Suncu prvi put imaju veći rizik od raspada, a sudbina Nishimure je krajnje neizvjesna.

Kada intenzivna sunčeva svjetlost prvi put dođe u kontakt s površinom komete, postaje moguć širok raspon ishoda. Zbog topline i pritiska koje proizvodi Sunce i solarni vjetar, kometa se u nekim slučajevima može otopiti i raspasti.

Jedan takav primjer je kometa ISON, koja se raspala samo nekoliko sedmica prije nego se očekivalo da će kreirati izvanredan prizor na nebu.

Sjaj komete može dramatično povećati u nekim slučajevima dok prilazi Suncu, toplota pretvara njeno zaleđeno jezgro u prašinu i gas kreirajući dugi rep. Sunčeva svjetlost se odbija o taj rep i omogućava nam da vidimo komete sa Zemlje.

Riječ je o zelenkastoj nijansi koja je ograničena na glavu komete, a ne na njen rep. To je zbog toga što boja u "glavi" potiče od dvoatomskog ugljika, reaktivne molekule koja nastaje kada sunčeva svjetlost stupi u interakciju s organskom tvari na površini komete.

Nishimura će 18. septembra biti najbliže Suncu u svojoj orbiti, a ako izdrži radijaciju bez da se raspadne, napravit će krug i krenuti nazad.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()