Google upozorio na ranjivost Androida i iOS-a

Prati se preko 30 komercijalnih proizvođača

31.03.2023. 08:54
  • Podijeli:
gugl google reuters-641adda4eb2fc.webp Foto: Reuters

Google grupa za analizu prijetnji (TAG) otkrila je da prati preko 30 komercijalnih proizvođača špijunskog softvera koji olakšavaju širenje malvera od strane aktera prijetnji koje podržavaju vlade.

Ovi proizvođači softvera za špijunažu naoružavaju zemlje koje inače ne bi mogle da razviju ove alate, kaže Klement Lesinj iz TAG-a.

"Dok upotreba tehnologija za nadzor može biti legalna prema nacionalnim ili međunarodnim zakonima, često se utvrdi da ih vlade koriste za praćenje disidenta, novinara, boraca za ljudska prava i političara iz opozicionih partija", napisao je Lesinj u tekstu objavljenom na Googleovom blogu.

Konkretno, TAG opisuje dvije kampanje koje koriste različite eksploatacije nultog dana protiv Androida, iOS i Chromea.

Prva od njih je zasnovana na RCE (remote code execution) ranjivosti (CVE-2022-42856) u iOS i ranjivosti u Chrome veb pretraživaču (CVE-2022-4135). Kampanja se oslanjala na bit.ly linkove poslate putem SMS-a potencijalnim žrtvama u Italiji, Maleziji i Kazahstanu.

Na iOS uređajima se instalirao malver koji šalje GPS lokaciju uređaja. Također daje napadaču mogućnost da instalira .IPA fajl na žrtvinom uređaju. Lanac napada bio je sličan na Androidu, sa razlikom što su napadači ciljali telefone sa verzijama Chromea prije verzije 106, prenosi Informacija.rs.

Druga kampanja koju je TAG primijetio otkrivena je u decembru 2022. U njoj je primijećen lanac eksploatacije koji se sastoji od više ranjivosti nultog i n dana, koji je ciljao najnoviju verziju Samsung internet pretraživača. Cilj napadača je bio instalacija špijunskog softvera za Android koji dešifruje i hvata podatke iz različitih mesindžera i pretraživača.

TAG je rekao da je akter prijetnje koji stoji iza ove druge kampanje ciljao korisnike u UAE i da može biti klijent ili partner firme Variston koja proizvodi komercijalni špijunski softver, ili na drugi način blisko sarađivati sa njima.

Google je rekao da je prijavio ove ranjivosti proizvođačima softvera, koji su odmah izdali zakrpe za sve njih. Kompanija je pohvalila brzu reakciju Google Chrome, Pixel i Android timova, kao i Applea.

Google je rekao da su ove kampanje podsjetnik da industrija komercijalnog špijunskog softvera nastavlja da cvjeta. Čak i manji proizvođači imaju pristup ranjivostima nultog dana. Ove kampanje takođe ukazuju da proizvođači softvera za špijunažu razmenjuju eksploatacije i tehnike, što omogućava širenje opasnih alata za hakovanje.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()