ChatGPT dobija "pamćenje"

Svaki prilagođeni GPT koji koristite imaće i svoju memoriju

23.02.2024. 15:41
  • Podijeli:
open AI, ChatGPT - 3 dec 2023 - profimedia-65a505188f202.webp Foto: Profimedia

Razgovor sa AI chatbotom poslije nekog vremena može izgledati kao Dan mrmota, jer mu po ko zna koji put kažete kako vam se dopadaju formatirani mejlovi i koje ste od onih "zabavnih stvari koje treba raditi ovog vikenda" već uradili šest puta. OpenAI pokušava to da popravi i na veliki način personalizuje sopstvenog bota. Uvodi "memoriju" za ChatGPT, što će omogućiti botu da zapamti informacije o vama i vašim razgovorima tokom vremena.

Memorija radi na jedan od dva načina. Možete da kažete ChatGPT-u da zapamti nešto specifično o vama: uvijek pišete kod u Javascriptu, vaš šef se zove Ana, vaše dijete je alergično na slatki krompir. Ili ChatGPT može jednostavno pokušati da prikupi te detalje tokom vremena, čuvajući informacije o vama dok postavljate pitanja i dobijate odgovore. U oba slučaja, cilj je da se ChatGPT osjeća malo ličnije i malo pametnije, bez potrebe da ga svaki put podsjećate.

Svaki prilagođeni GPT koji koristite imaće i svoju memoriju. OpenAI koristi GPT za knjige kao primjer: sa uključenom memorijom, može automatski da zapamti koje ste knjige već pročitali i koje žanrove najviše volite. Postoji mnogo mjesta u GPT prodavnici za koja možete zamisliti da bi memorija mogla biti korisna. Tutor Me bi mogao da ponudi mnogo bolje dugoročno opterećenje kursa kada zna šta znate; Kajak bi mogao da ide pravo do vaših omiljenih avio-kompanija i hotela; GymStreak može pratiti vaš napredak tokom vremena.

Na mnogo načina, memorija je funkcija koja je ChatGPT-u očajnički potrebna. To je takođe potpuno minsko polje. Strategija OpenAI ovde zvuči mnogo kao način na koji druge internet usluge uče o vama - gledaju kako upravljate njihovim uslugama, uče o tome šta tražite ili kliknete na ili volite ili bilo šta drugo, i razvijaju vaš profil tokom vremena.

Taj pristup, naravno, čini da se mnogi ljudi osjećaju neprijatno! Mnogi korisnici su već oprezni da njihova pitanja i poruke otvaraju OpenAI i vraćaju ih u sistem kao podatke za obuku kako bi pomogli da se bot još više personalizuje; ideja da ChatGPT "poznaje" korisnike je i kul i jeziva.

OpenAI kaže da drži korisnike u kontroli memorije ChatGPT-a i da je obučio sistem da ne pamti osjetljive stvari kao što su informacije o vašem zdravlju. Uvijek možete da pitate ChatGPT šta zna o vama i da kažete botu da nešto zaboravi ili da to ukloni u novom odjeljku podešavanja za upravljanje memorijom. OpenAI takođe predstavlja privremeno ćaskanje kao neku vrstu anonimnog režima: način da vodite brzi razgovor bez uticaja na sjećanja ChatGPT-a o vama. Takođe možete da ga potpuno isključite na cijelom nalogu.

Podrazumijevano, memorija će biti uključena, a OpenAI kaže da će se memorije koristiti za obuku svojih modela u budućnosti. Za sada, memorija je samo test, otvoren za "mali dio" korisnika, rekla je kompanija u svom blog postu najavljujući ovu funkciju. Ali lako je zamisliti koliko brzo bi ovo moglo postati suštinski dio načina na koji komuniciramo sa ChatGPT-om, u dobru ili u zlu. Botovi postaju pametniji i veoma brzo nas upoznaju, prenosi "PCpress".

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()