Propadaju banke u Evropi: Šta BiH može očekivati u narednom periodu?

Da li je ugrožena svjetska ekonomija?

22.03.2023. 18:00
  • Podijeli:
credit suisse - reuters-641ade894c918.webp Foto: Reuters

Ono što je bilo samo pitanje dana u proteklu godinu, ovih dana je realnost.

Naime, nakon propasti banaka u SAD, zabrinutosti oko svjetskog bankarskog sistema proširile su se i na Evropu jer su dionice globalno povezane švicarske banke Credit Suisse pale i povukle druge velike evropske banke. Situacija prilično podsjeća na 2008. godinu i veliku ekonomsku krizu, za koju stručnjaci smatraju da bi mogla ugroziti globalnu ekonomiju.

Riskantna operacija

Ekonomski analitičar Draško Aćimović je u razgovoru za UNU rekao da je ovo veliki udar.

"Bez obzira na sve probleme koje je jedna od najvećih banaka u Evropi, Credit Suisse imala, nije se očekivalo da može doći do kompletnog kraha. Njihove akcije su zadnjih godinu dana spale na 3 posto, banka je preuzeta, dakle ne radi se o kupovini, već preuzimanju od UBS banke, koja je najveća u Švicarskoj, kao i jednom značajnom financijskom injekcijom Centralne banke Švicarske. Po meni je ovo vrlo riskantna operacija, povučeno je sve toksično, a sličan scenarij je bio 2008. godine. Vidjet ćemo šta će se dalje dešavati, ali još nešto treba naglasiti, a to je da banke rade "stress test", to je kontrolni test, koji nažalost nije napravljen prošle godine, pomjeren je zbog pandemije za ovu godinu. Da je to urađeno prošle godine kako je trebalo, moguće je da bi se mnoge stvari već otkrile. Na ovom testu je pokazano šta se dešavalo u Credit Suisse banci i vidjet ćemo šta je s drugim", govori Aćimović.

Naš sagovornik ističe da su prema njegovom mišljenju kao glavni uzroci kraha prekomjerno štampanje novca, rat u Ukrajini, pandemija koronavirusa, te pohlepa. Napominje da je itekako realna opcija rast kamatnih stopa u Evropi, a samim time i u BiH.

Aćimović: Komplicirana situacija (Foto: Anadolija)

"Evropska centralna banka je već prošle sedmice podigla za 0,5 posto kamatnu stopu. Trenutno svi krediti koji nisu s fiksnom kamatnom stopom će poskupjeti. Sve ovo u suštini stvara jedan kontraefekat, u smislu da se pomaže u borbi protiv inflacije, banci treba velika likvidnost, a u suštini se stvara kontraefekat, kojeg ćemo vidjeti u narednih mjesec dana. Vrlo problematična situacija", upozorava Aćimović.

Više faktora za kraj

Komentarisao je i saopćenje Centralne banke Bosne i Hercegovine, u kojem se navodi da se situacija prati, ali i naglašava da bankarski sistem nije ugrožen. 

Aćimović je poručio da je i bankarski sistem Švicarske prošle godine bio označen kao stabilan.

"Vrlo teško je prognozirati dok sve banke ne prođu stress test, ili uglavnom banke koje su njihovi vlasnici, onda ćemo moći znati šta se sve može desiti", zaključuje Aćimović.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()