UNA istražuje: Zašto je hrana u BiH skuplja nego u EU, a inflacija manja

Depoziti građana padaju, a depoziti države rastu

12.07.2023. 14:00
  • Podijeli:
inflacija_standard_pare_novac_hrana_digitron-63ce69bb2f6d3.webp Foto: Pixabay

Iako je u Bosni i Hercegovini inflacija manja nego u Evropskoj uniji, cijene osnovnih životnih namirnica su veće.

Razlog za to je, kako ističu financijski stručnjaci, što u Bosni i Hercegovini nema proizvodnje, pa je sve i skuplje.

Cijena hrane koja se uvozi u BiH dosta je veća nego u EU.

Mirsad Isaković, univerzitetski profesor i financijski stručnak za portal UNA kaže da je to logično jer BiH plaća troškove prevoza, carina, negdje i prelevmana, ali da nije logično da plate ne rastu.

Inflacija u EU je 8,7 posto, a u BiH inflacija zaključno sa prošlim mjesecom je bila 8,3 posto.

Isaković kaže da je zadana inflacija u EU dva posto, ali da analize govore da inflacija više nikad neće biti kao što je EU zacrtala na dva posto.

“Prehrambeni sektor je kod nas problem, tu su cijene stvarno visoke. Mislim da EU, a ni mi nikada više nećemo doći na stopu inflacije od 2 posto, mislim da će ona još dugo, dugo biti između 5 i 7 posto”, kazao je Isaković.

Ističe da je zabrinjavajuće što su depoziti građana prema izvještaju Centralne banke BiH za prvih pet mjeseci, pali, a da su porasli depoziti državnih vlasti.

“Ne može država imati više para, a građani manje, to nije dobar pokazatelj. To znači da država akumulira sebi novac, ne daje ga stanovništvu, odnosno ne povećava plate da bi se to izravnalo. Prikupljaju se pare, a ne plasira se stanovništvu kako bi koeficijent obrta kapitala bio veći”, kazao je Isaković.
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()