Pitali smo stručnjake: Zašto je MMF protiv ukidanja akciza, PDV-a i jeftinije struje

Međunarodni financijski stručnjaci brinu o vraćanju kredita koje su nam dali

28.02.2023. 19:30
  • Podijeli:
novac_profimedia 1.jpg Foto: Profimedia

Međunarodni monetarni fond (MMF) je protiv ukidanja akciza, PDV-a i jeftinije električne energije zbog toga što novac koji dolazi iz ova tri izvora “puni budžete entiteta i distrikta Brčko”, a od čega se vraćaju krediti koje je BiH uzela od ove institucije.

Ovo je stav ekonomskih i financijskih stručnjaka koji su govorili za portal UNA.

Mirsad Isaković, univerzitetski profesor i financijski stručnjak za portal UNA kaže da , kada je BiH uvodila akcize, imale su se na umu preporuke MMF-a i EU, koji su rekli se sredstva moraju obezbijediti za sigurno vraćanje kredita.

“Dakle, akcize nisu uvedene za nove kredite, akcize su uvedene na ime sigurnosti otplate već postojećih kredita. Kod akcize je veoma važno, da smo tada, jer sam bio u Parlamentu, predlagali da to bude izdvojena partija kod Centralne banke BiH i da javnosti uvijek bude prezentirano koliko je sredstava na tom računu i gdje su ona namijenjena. Prvi dio je zaživio da se odvaja, ali izvještaji u  Centralnoj banci, na posebnom deponetnom računu nisu nikada zaživjeli, što smatram velikom greškom i često sam pisao o tome, ali nikad se niko time nije pozabavio”, kazao je Isaković i dodao da bi taj posebni račun pokazivao da Federacija BiH izdvaja preko 70 posto sredstava u izdvojenu partiju za akcize.

MMF traži sigurnost

“Zašto MMF insistira na akcizama? Prosto je, da bi imao sigurnost, prije svega, da se vraćaju krediti na vrijeme i u roku”, kaže Isaković, te tvrdi da je ista stvar i sa PDV-om.

Na pitanje šta je onda sa strujom, Isaković za portal UNA kaže  da je to iz razloga što je struja visoko-tarifna roba.

“Ako bi se smanjila cijena struje, onda bi se opet smanjili prihodi na Jedinstveni račun. Isto je i sa PDV-om isti su motivi. Čim smanjite stopu, odmah su manja izdvajanja. I zašto su sad iz Republike Srpske protiv toga? Zato što bi bilo manje prihoda i oba entiteta bi ukinula sebi ‘granu na kojoj sjede’. Nikada neće proći ideja o ukidanju akciza”, zaključio je Isaković.

Prioritet stabilnost budžeta i povećanje javnih prihoda

Igor Gavran, ekonomski analitičar za portal UNA  kaže da ne može da tvrdi koji su razlozi MMF-a jer samo oni znaju svoje razloge, ali kada je riječ o izvorima javnih prihoda poput PDV i akciza onda su njihovi stavovi uvijek da spriječe, poznati praktično svugdje u svijetu - prioritet im je stabilnost budžeta i povećanje javnih prihoda i svako smanjenje poreskih i drugih opterećenja doživljavaju kao ugrožavanje te stabilnosti.

“Da li je to iz vrlo uskog interesa da se ne ugrožava mogućnost vraćanja duga upravo MMF-u koji BiH ima ili šireg generalnog interesa da se održi stabilnost budžeta otvoreno je pitanje, ali definitivno je riječ o uglu posmatranja tipičnog kreditora, sto MMF i jeste. Njihovi savjeti su korisni ali ne smijemo biti u zabludi da im je interes BiH ispred vlastitog ili ispred pravila i dogmi na kojima je njihovo djelovanje utemeljeno. Jedan dio opravdanih bojazni koji i ja prihvatam kao razuman jeste da se mjere smanjenja PDV i akciza doživljavaju kao populističke i nedovoljno promišljene pa da ne bi dale one pozitivne efekte koje bi mogle dati ako se promjene na pravi način. S tim argumentom se slažem i smatram da bi jedino imale smisla u paketu mjera koje će garantovati proporcionalno smanjenje svih cijena na koje ovi faktori utiću kao dio troška”, kaže Gavran.

Cijene ne padaju iako su troškovi smanjeni

Dodaje da je trenutno situacija da cijene ne padaju iako su troškovi smanjeni, pokazuje da smanjenje troškova samo po sebi ne “vodi lađu cijena” ako nema pratećih mjera kontrola i sankcija.

“Kada je riječ o cijeni električne energije, tu nema nikakve dileme da je stav MMF duboko štetan za BiH i nipošto se ne bi smio prihvatiti dobronamjernim niti opravdanim. Gotovo pa jedina konkurentska prednost BiH je relativno niska cijena električne energije za privredu i gotovo jedina mjera pomoći građanima da im troškovi života ne budu još nepodnošljivije je relativno niska cijena za građane”, kaže Gavran.

Tvrdi da je potpuno suluda ideja da se ove cijene drastično povećaju i ovi pozitivni efekti sadašnjeg stanja izbrišu.

“Floskule da bi se najugroženijim građanima moglo pomoći direktnim subvencijama ne mijenjaju ništa jer jer nije samo riječ o dijelu građana nego cjelokupnoj privredi. Nedopustiva je glupost da se odreknete prednosti vlastite elektroenergetske nezavisnosti da bi slijedili dogme slobodnog tržišta koje su na Zapadu jedino dovele do toga sa su cijene električne energije drastično više a privatne kompanije koje je prodaju ostavile megalomanski profit”, isitče Gavran.

Dodaje da uz sve manjkavosti poslovanja domaćih elektroprivreda koje su brojne, ogromna je prednost BiH što su, ipak, u javnom vlasništvu i može ostvarivati prednosti ovakvog modela.

“Ukratko, pravi razlozi poznati su samo MMF-u, ali ovi savjeti su upitni u oblastima PDV i akciza (zavisno od modela implementacije mogao bih se s njima složiti ili ne - skloniji sam smanjenju PDV i akciza iz odgovarajuće prateće mjere za maksimizacije pozitivnih efekata nego odustajanju samo jer je teško pronaći najbolji model), a ne upitno su pogrešni i štetni u oblasti električne energije”, zkaljučkio je Gavran.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()