Dok drugi gomilaju, mi zlato rasprodajemo

BiH prodala veliki dio ionako malih zlatnih rezervi

14.11.2022. 17:18
  • Podijeli:
zlato-poluge-shutterstock.jpg

Centralne banke širom svijeta posljednjih mjeseci doslovno gomilaju rezerve monetarnog zlata i to takvim sumanutim tempom kakav nije viđen u proteklih 55 godina. Prema World Gold Council (WGC), samo u trećem kvartalu 2022. godine centralne kupile su rekordnih 399 tona monetarnog zlata u vrijednosti od 20 milijardi dolara.

Prisjetimo se da je suprotno ovom trendu svjetskih centralnih banaka, Centralna banka Bosne i Hercegovine prodala 40.000 unci zlata, što je oko tone ovog plemenitog metala.

Guverner  Centralne banke BiH tom je prilikom rekao da je prodaja zlata učinjena jer na “obveznice ili hartije od vrijednosti možete imati kamate i zaraditi, ali ne i na zlatu”. Ujedno, Centralna banka BiH je ove godine jedna od rijetkih centralnih banaka na svijetu koja je prodavala monetarno zlato dok su sve druge kupovale!

Igor Gavran, ekonomski analitičar za portal UNA kaže da je sasvim očekivana i racionalna odluka mnogih centralnih banaka u svijetu da u vrijeme krize ulažu u zlato kao najpouzdaniji izvor stabilnosti, kojem vrijednost raste u vrijeme slabljenja vodećih nacionalnih valuta.

“Iako i vrijednost zlata ima privremene oscilacije i padove, dugoročno gledano je njen trend pozitivan i predstavlja svojevremeni zaštitu od pada vrijednosti valuta koje slabe paralelno sa slabljenjem njihovih nacionalnih ekonomija u vrijeme krize i recesije. Nažalost, Centralna banka BiH je suprotno tome prodala veliki dio ionako simbolično malih zlatnih rezervi, u brzopletom pokušaju da nadomjesti dio akumuliranih gubitaka iz drugih pogrešno usmjerenih ulaganja”, kaže Gavran.

Ističe da se samom kupovinom zlata kriza i recesija ne ublažavaju, ali da rezerve centralnih banaka dobijaju na kvalitetu i stabilnosti i umanjuje se valutni rizik. Tako jača njihov kapacitet da poduzimaju mjere kojima onda mogu uticati i na ublažavanje krize i recesije.

“Ove mjere su nažalost uglavnom izvan domena CB BiH koja zbog valutnog odbora ima tek minimalne mehanizme djelovanja na tržište”, ističe Gavran za naš portal.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()