Opasnost za BiH: Rusija kaže da ih sankcije sprječavaju u održavanju plinovoda za Balkan

Turski tok ima kapacitet isporuke 31,5 milijardi kubičnih metara prirodnog plina godišnje, Turska troši polovicu, a ostatak je namijenjen Balkanu

30.09.2022. 12:29
  • Podijeli:
njemačka_plin_anadolija 1-1663746511768.webp Foto: Anadolija

Ruski operater plinovoda koji snadbjeva Tursku i Balkan prirodnim plinom rekao je da će obustaviti neke radove na održavanju i popravcima, pozivajući se na sankcije Evropske unije, što je potez koji prijeti produbljivanjem evropske energetske krize.

Oleg Aksyutin, direktor South Stream Transporta B.V., poslao je poruku ranije ovog mjeseca upraviteljima odjela u kojoj ih obavještava da će holandsko tijelo za uvoz i izvoz povući svoju izvoznu dozvolu od 17. septembra.

South Stream Transport je holandska jedinica ruske plinske kompanije Gazproma, pod kontrolom Kremlja, koja upravlja plinovodom Turski tok koji prolazi ispod Crnog mora od Rusije do Turske i dalje prema Balkanu i srednjoj Evropi.

U pismu menadžerima u koje je RFE/RL imao uvid, Aksyutin im je naredio da "obustave izvršenje svih ugovora vezanih uz tehničku podršku plinovodu", napisao je u pismu, uključujući "dizajn, proizvodnju, montažu, testiranje, popravak, održavanje i obuku". Rekao je da bi se izvoz plina trebao nastaviti, ali samo uz hitnu podršku kako bi se spriječila šteta za okoliš.

Deyan Kalaydzhiyev, voditelj ugovora, rekao je zaposlenicima u pismu u koje je također RFE/RL imao uvid da obavijeste zapadne dobavljače robe i usluga, kao što su kontrolni ventili, tehnička podrška, telekomunikacije za održavanje plinovoda i popravak plinovoda, da će sporazumi o kupovini će biti suspendirani od 16. septembra.

South Stream Transport podnio je zahtjev za novu licencu, ali ne zna da li će je dobiti, rekao je izvor iz kompanije za RSE.

Holandski i turski dužnosnici nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentar.

Turski tok ima kapacitet isporuke 31,5 milijardi kubičnih metara (bcm) prirodnog plina godišnje. Turska troši polovicu, a ostatak je namijenjen Balkanu i srednjoj Evropi. Srbija i Mađarska su glavni evropski potrošači, prenosi RSE.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()