Sve blagodeti karija: Ne samo da je zdrav, veoma je i ukusan

Kari je ukusan i ljekovit, dobar za varenje i jetru

17.05.2023. 10:39
  • Podijeli:
kari, začini ppixabay-645a51d31b7d8.webp Foto: Pixabay

Listovi karija su jedan od obaveznih sastojaka jela u kuhinji Indije, Šri Lanke, Južne Azije… U zapisima koji datiraju iz prvog vijeka nove ere navodi se da se listovi karija koriste za aromatizovanje povrća. 

Međutim, manje je poznato da ova biljka povoljno utiče na zdravlje i da može da pomogne u borbi sa problemima koje uzrokuju dijabetes, infekcije, loša probava.

Mali, sjajni, tamnozeleni listovi karija, biljke koja raste u tropskim i suptropskim krajevima, vijekovima se koriste za poboljšanje ukusa jela od pirinča. Bogati su antioksidansima, vitaminima i mineralima pa su zato i svojevrsni biljni lijek.

Antioksidativna svojstva – Listovi karija su bogati antioksidansima, kao što su fenoli i flavonoidi, koji pomažu u zaštiti tijela od oštećenja slobodnih radikala i oksidativnog stresa, čime potencijalno smanjuju rizik od hroničnih bolesti.

Istraživanja pokazuju da su sastojci koji se nalaze u listovima karija odgovorni za brojne biološke procese, uključujući antioksidativne i potencijalne antitumorske efekte.

Protivupalno dejstvo

Pokazalo se da listovi karija imaju antiinflamatorna svojstva, što znači da mogu biti od pomoći u smanjenju upale u organizmu i ublažavanju stanja povezanih sa upalama.

Istraživači su otkrili da ekstrakt listova karija pokazuje značajnu antiinflamatornu aktivnost i dejstvo u ublažavanju bolova.

Poboljšano varenje

Listovi karija se tradicionalno koriste za liječenje problema sa varenjem, kao što su zatvor i dijareja. Oni pomažu varenju stimulišući funkcije probavnih enzima i poboljšavaju opšte zdravlje crijeva. Tradicionalno, listovi se kuvaju u vodi, a zatim konzumiraju.

Regulacija šećera u krvi

Neke studije sugerišu da list karija može pomoći u regulisanju nivoa šećera u krvi i poboljšanju osjetljivosti na insulin, što može biti od koristi osobama sa dijabetesom ili predijabetesom.

Jedna studija koja je koristila ekstrakt lista karija na pacovima pokazala je značajno smanjenje nivoa šećera u krvi i povećan antioksidativni efekat nakon tretmana.

Nivo holesterola

Listovi karija sadrže jedinjenja koja mogu pomoći u upravljanju nivoima holesterola smanjenjem sinteze LDL holesterola i promovisanjem proizvodnje dobrog HDL holesterola.

U studiji sprovedenoj na životinjama, tretman ekstraktom listova karija doveo je do značajnog smanjenja holesterola.

Zdravlje kose i kože

Listovi karija su bogati vitaminima i mineralima, kao što su vitamini A i Ce i gvožđe, neophodnih za održavanje zdrave kose i kože.

Listovi se tradicionalno koriste u tretmanima za negu kose, za sprečavanje gubitka kose i podsticanje njenog rasta.

Svježi listovi karija se kuvaju sa kokosovim uljem dok ne nastane tamni, skoro crni talog. Zatim se dobijena smješa koristi kao tonik za kosu za poboljšanje rasta i očuvanje zdravog tonusa dlake.

Zaštita jetre

Antioksidansi u listovima karija mogu pomoći u zaštiti jetre od oštećenja izazvanih toksinima i oksidativnim stresom. Zaštitni efekti lista karija, kada je jetra u pitanju, dokazani su u istraživačkim studijama, posebno u eksperimentima sa životinjama.

Antimikrobna svojstva

Listovi karija, posebno u obliku ekstrakta, pokazali su antimikrobnu aktivnost u borbi protiv različitih bakterija i gljivica, što može pomoći u prevenciji ili liječenju raznih infekcija. U indijskoj ajurvedskoj medicini, listovi biljke kari su korišćeni i za liječenje svežih posjekotina i svraba.

Kada se kaže kari, 99 odsto ljudi misli na žutobraon mješavinu začina koja se kupuje u zdravoj hrani na pola planete, a u Indiji se koristi pri pravljenju jela koje se zove (pileći) kari.

  • Podijeli:

Tagovi

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()