Ljekari tvrde: Konstantno sjedenje povećava rizik od prerane smrti

Ako radite u kancelariji ili od kuće, vjerojatno dobro znate kakav je osjećaj sjediti satima bez vremena za pauze između.

26.10.2022. 12:49
  • Podijeli:
job-5382501posao-kancelarija-rad.jpg

Izvještaj koje je objavila JAMA Cardiology u junu 2022. otkrio je kako je predugo sjedenje uticalo na ljude iz 21 različite zemlje.

Iako je ova studija jedna od najvećih koja je objavljena na ovu temu, nije prva koja otkriva tešku istinu o tome šta sjedelački način života može da uradi vašem zdravlju.

Kancelarijski poslovi uvijek su predstavljali pretnju pronalaženju vremena za kretanje tokom dana. To, nažalost, može izazvati ozbiljne posljedice po zdravlje populacije.

Sjedenje između šest i osam sati dnevno povećava relativni rizik od bolesti srca i prerane smrti za oko 12-13 odsto, u poređenju s ljudima koji sjede manje od četiri sata dnevno. Povećajte to vrijeme na osam sati ili više, a relativni rizik raste na nevjerovatnih 20 odsto, prenosi B92.

Klinika Mayo takođe upozorava ljude na opasnosti višesatnog sjedenja bez pauze za kretanje, tvrdeći da to što ovakav način rada postaje rutinska navika može biti povezano sa zdravstvenim komplikacijama poput visokog krvnog pritiska, gojaznosti, visokog šećera u krvi, ali i viška visceralne masnoće, što je vrsta masnoće koja se stvara oko vaših organa u blizini stomaka. 

Zapravo, nakon pregleda 13 studija koje se bave vremenom sjedenja u odnosu na količinu nečije dnevne aktivnosti, istraživači klinike Mayo zaključili su da su oni koji su sjedeli više od osam sati dnevno bez tjelesne aktivnosti imali rizik od smrti sličan onom koji predstavljaju gojaznost i pušenje.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()