Koristite mobitel kasno navečer? To može povećati rizik od ozbiljne bolesti

Obratite pažnju

04.07.2024. 07:49
  • Podijeli:
mobilni telefon, spavanje, mobilni u krevetu, krevet, san, zevanje, umor - shutterstock-66604c69b23db.webp Foto: Shutterstock

Uključeno svjetlo vašeg smartphonea tokom noći može poremetiti tjelesni cirkadijalni ritam. Novo istraživanje je pokazalo da izlaganje umjetnom svjetlu nakon ponoći može povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Kako je provedeno istraživanje?
Istraživanje je provedeno među gotovo 85 000 ljudi, u dobi od 40 do 69 godina, koji su nosili uređaje na zapešćima, danju i noću tjedan dana, kako bi pratili njihovu izloženost različitim razinama svjetla, navodi science alert.

Istraživanje se provodilo kroz devet godina te su potom proveli dodatnu studiju nad ljudima koji su razvili dijabetes tipa 2. Dokazalo se kako je većina njih bila izložena umjetnom svjetlu između ponoći i šest sati ujutro.

Premda ne postoji konkretna poveznica između dijabetesa i umjetnog svjetla, studija je dokazala kako povećane doze umjetnog svjetla noću povećavaju rizik od metaboličkih poremećaja.

Sudionici koji su bili najizloženiji umjetnom svjetlu noću su imali čak 67 posto veći rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Potencijalni problem umjetnog svjetla tokom noći
Istraživanja pokazuju da izlaganje umjetnom svjetlu noću, bilo da se radi o žutom svjetlu vaše lampe za čitanje ili plavom svjetlu vašeg pametnog telefona ili TV-a, može poremetiti vaše spavanje.

Drugi mogući čimbenici koji doprinose, poput spola osobe, genetskog rizika za dijabetes, prehrane, tjelesne aktivnosti, izloženosti dnevnom svjetlu, pušenja ili konzumiranja alkohola, nisu imali utjecaja na rezultate.

“Savjetovanje ljudi da izbjegavaju noćno svjetlo jednostavna je i isplativa preporuka koja bi mogla olakšati globalni zdravstveni teret dijabetesa tipa 2″, zaključuju autori studije, predvođeni istraživačima sa Sveučilišta Monash u Australiji.

Jedno od glavnih ograničenja studije je to što istraživači nisu mogli uzeti u obzir vrijeme obroka, što može utjecati i na cirkadijalni ritam i na toleranciju glukoze.

Nadalje, neki socioekonomski čimbenici, poput stambene situacije osobe, uzeti su u obzir na regionalnoj, a ne na individualnoj razini.

Potrebne su daleko rigoroznije studije prije nego što znanstvenici mogu uistinu razumjeti kako svjetlo noću utječe na cirkadijalni ritam i što to može učiniti za zdravlje tjelesnog metabolizma.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()