U "najtišem kafiću" piće se naručuje znakovnim jezikom

U njemu rade osobe s oštećenim sluhom

12.03.2023. 11:53
  • Podijeli:
Najtisi kafic u Sudanu11_Anadolija-640dae0f89d04.webp Foto: Anadolija

U glavnom gradu Sudana, Kartumu, nalazi se kafić "Enlightenment", u kojem rade osobe s oštećenim sluhom, pa je specifičan po tome da se narudžbe primaju znakovnim jezikom, piše Anadolija.

Osobe sa oštećenjem sluha i govora, koje se suočavaju s brojnim poteškoćama u drugim kafićima, druže se uz razgovor i zabavu u ovom "tihom kafiću", gdje su zaposlenici i gosti većinom osobe sa oštećenjem sluha. Oni koji to nisu, također poznaju znakovni jezik.

Ovaj "neobični" kafić posebno privlači pažnju jer je riječ o prvom i zasad jedinom lokalu ovog tipa u cijelom Sudanu, a koji je otvoren u sklopu projekta društvene odgovornosti.

Autor ovog projekta Halefallah Al-Afif za Anadoliju je kazao da kafić koji su otvorili za podršku ugroženim i marginaliziranim grupama okuplja pretežno osobe oštećenog sluha. Dodao je kako znakovni jezik u kafiću zna osoblje, ali isto tako i gosti.

"Osobe oštećenog sluha ovdje pronalaze moral i druže se razgovarajući znakovnim jezikom. Cilj projekta je da se osobe s invaliditetom integriraju u društvo i da budu primijećeni. Oni također smatraju da imaju vještine koje koriste društvu. Društvo se također upoznaje s njihovim problemima i postaje svjesno njihovih potreba", rekao je Al-Afif.

Abu Hureyre Abdurrahman, jedan od odgovornih za kafić, istakao je kako projekat provode osobe s invaliditetom iz marginaliziranih grupa u Sudanu.

"Dizajnirali smo kafić na način da osobe s oštećenjima govora, sluha i vida, kao i osobe s tjelesnim invaliditetom mogu udobno da ga koriste. Kafić nudi nadu za marginalizirane skupine", smatra Abdurrahman.

Uposlenik kafića Maha Ali također ističe kako je ovo jedno sasvim novo i prelijepo iskustvo.

"Naučili smo puno o tome kako se ponašati prema našim gostima, kupcima. Zahvaljujem onima koji su realizirali i podržali projekt", kazao je Ali.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()