U Kini pronađene najstarije klizaljke napravljene od kostiju

Klizaljke su vjerovatno koristili preci mongolskog naroda modernog doba

08.03.2023. 15:06
  • Podijeli:
klizaljke_kina_foto_tw-64072cb6cd6bb.webp Foto: Twitter

Arheolozi su u Kini pronašli klizaljke napravljeneh od životinjskih kostiju, koje su stare 3.500 godina.

Iako su slične klizaljke ranije pronađene u Evropi, čini se da su ove ipak najstarije u Aziji. Do otkrića je došlo tokom iskopavanja u gradu Hulunbuiru u sjevernoj kineskoj autonomnoj regiji Unutrašnja Mongolija. Nalazile su se u grobnici zajedno s drugim artefaktima poput posuđa, strijela od kostiju, konjske glave i slično.

Klizaljke su vjerovatno koristili preci mongolskog naroda modernog doba tokom ranog bronzanog doba. Vjeruje se da su izrađene od kostiju jelena i naoštrene kako bi se napravila oštrica koja je omogućavala klizanje na ledu.

Klizanje ima dugu historiji, dokazi govore da se prvi put praktikovalo u Finskoj prije oko 3.000 godina. Međutim, otkriće ovih klizaljki u Kini pomjera tu granicu na još ranije doba. Vjeruje se da su korištene u praktične svrhe poput lova i transporta preko zamrznutih rijeka i jezera. Otkriće pruža uvid u ranu historiju klizanja na ledu i kako su ljudi koristili klizaljke u drevnim vremenima.

Otkriće klizaljki je važno i za proučavanje migracije ljudi. Vjeruje se da su preci današnjeg mongolskog naroda potjecali iz regije gdje su pronađene klizaljke, a njihovi obrasci migracije mogu se pratiti kroz arheološka otkrića poput ovog.

Prema Institutu za arheolociju Cass, naseljeno područje i ruševine visoke platforme čine lokaciju Jirentai Goukou. Nalazi se u selu Chaleger (grad Kemeng, okrug Nilek) u dolini rijeke Yill. Ostaci visoke platforme nalaze se oko hiljadu metara južno od stambenog dijela lokaliteta Jirentai Goukou, koji je okružen planinama i okrenut prema vodi.

Lokalne i centralne grobnice visoke platforme su očistili i secirali arheolozi između 2019. i 2022. godine, a zaključili su da je riječ o najvišem standardu. Najbolje očuvani arhitektonski ostaci kamenih grobnica iz bronzanog doba otkriveni su u Xinjiangu pa čak i u euroazijskoj stepi. Utvrđeno je da ruševine Gaoutai detiraju od 16. do 15. stoljeća prije nove ere.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()