Pridržavanjem ovih 8 zdravih navika svako može usporiti proces starenja

Popis osam zdravih navika također zagovara spavanje između sedam i devet sati svake noći, održavanje zdrave tjelesne težine i održavanje nivoa kolesterola...

10.11.2023. 07:00
  • Podijeli:
starost-usamljenost-pixabay.jpg Foto: Pixabay

Prihvatanje osam zdravih navika, poznatih kao “Life's Essential 8 checklist”, koji je uspostavio American Heart Association (AHA), potencijalno može produžiti nečiju biološku dob, promovirajući tako i produženo blagostanje.

Navedene preporuke obuhvataju 150 minuta umjerene ili 75 minuta intenzivne tjelovježbe sedmične, uravnoteženu prehranu bogatu povrćem, orašastim plodovima i nemasnim proteinima te suzdržavanje od pušenja. Popis osam zdravih navika također zagovara spavanje između sedam i devet sati svake noći, održavanje zdrave tjelesne težine i održavanje nivoa kolesterola, šećera u krvi i krvnog pritiska pod kontrolom, piše newscientist.com.

Studija pod vodstvom Nour Makarem sa Sveučilišta Columbia i njezinog tima, koja će biti predstavljena na AHA-inim naučnim druženjima u Philadelphiji, otkriva da pridržavanje navedenih navika, ne samo da jača zdravlje srca, već bi također moglo usporiti i biološki proces starenja. Naučnici su procijenili koliko je više od 6500 sudionika Nacionalnog ispitivanja zdravlja i prehrane (NHANES) slijedilo tih osam zdravih navika. Istraživanje se temeljilo na tome što su sudionici sami prijavili da li se pridržavaju preporuka o prehrani, tjelovježbi, pušenju i spavanju, dok su im mjerena težina, kolesterol, šećer u krvi i krvni pritisak.

Šta je pokazalo istraživanje?

Makaremin tim je također izračunao njihovu fenotipsku dob, indikaciju biološke starosti koja se utvrđuje mjerenjem nivoa hemikalija u tijelu koje su uključene u metabolizam, upalu i funkciju organa, kao što su glukoza i kreatinin. Fenotipska dob daje sveobuhvatniju sliku o tome kako osoba interno stari, dok se hronološka dob temelji isključivo na broju godina koje je osoba proživjela, pojašnjava Emma Stanmore sa Sveučilišta u Manchesteru, UK, koja nije bila uključeni u studiju. U istraživanju je otkriveno da su oni koji su izjavili da se najbolje pridržavaju kontrolnog popisa imali biološku dob koja je u prosjeku bila šest godina mlađa od njihove kronološke dobi.

Međutim, oni s najlošijim pridržavanjem imali su prosječnu biološku dob četiri godine veću od svoje hronološke dobi. Makarem naglašava višestruku korist od pridržavanja kontrolnog popisa, poput produljenja godina bez bolesti i smanjenja rizika od prerane smrtnosti. Ona sugeriše da čak i postupne promjene načina života mogu značajno utjecati na zdravlje srca i usporiti biološki proces starenja.

Pogled u budućnost

S daljnjim istraživanjem, kaže Stanmore, liječnici bi mogli nadzirati nečije pridržavanje ovog kontrolnog popisa kako bi procijenili njihovu stopu biološkog starenja, kao i zdravlje njihovog srca, potičući tako ranu intervenciju i prevenciju. Stanmore ipak dodaje da NHANES skup podataka bilježi samo snimku informacija o zdravlju ljudi. Longitudinalni podaci, prikupljeni mjerenjem istih ljudi opetovano tokom dužeg razdoblja, pružili bi više uvida u trendove i promjene tpkom vremena, smatra ona.
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()