Znate li da jedna boja može podstaći glad?

Osam neverovatnih stvari o bojama

24.04.2023. 06:45
  • Podijeli:
Boje (1)-64254de4967f2.webp Foto: Pixabay

Možete li da zamislite svijet bez boja? Sigurno da možete, svi smo gledali crno-bijele filmove ili slike.

A kakav bi to bio svijet? Onaj u kojem ne možemo da se divimo boji cvijeća, uživamo u azurnoj boji mora i crvenom nebu tokom zalaska sunca.

Boja se odnosi na određeni svjetlosni osjećaj fizičke osobine svjetlosti čija kretanja registruju oko i mozak, a koja dolazi iz nekog izvora ili se odbija sa površine neke materije. Boja je zapravo čulni doživljaj koji nastaje kada svjetlost karakterističnog spektra pobudi receptore u mrežnjači oka.

O boji postoje čitave dicipline u okviru mnogih nauka, mnogo je činjenica o njima, pa uvijek možete da saznate i pokoju novu.

Možete da baratate svim mogućim i nemogućim podacima, a ovo su neke zanimljivosti o bojama u svijetu koji vas okružuje.

1. Muškarci i žene boje vide različito

Postoji specifičan gen zahvaljujući kojem vidimo i interpretiramo crvenu boju, otkrili su istraživači sa Univerziteta Arizona. Žene imaju dva X kromozoma, a muškarci imaju samo jedan. Zbog toga žene razlikuju nijanse crvene, a muškarcima je crvena – crvena.

Zato žene koje se ne mogu odlučiti za nijansu ruža ne treba da se brinu jer muškarcima to nije bitno, svaka će im biti crvena.

2. Srebrna boja auta može spasiti život

Kod odabira automobila ne zamarajte se previše cijelim spektrom boja u ponudi. Srebrna je najbolji izbor jer je lako uočljiva na putu, posebno ako je vidljivost slaba, a to vam može spasiti život, pokazuju studije.

Osim toga, srebrnu boju je lakše održavati jer se prljavština manje vidi.

3. Ružičasta smiruje živce

Da bi smirili razuzdane zatvorenike i agresivne pacijente, zidovi zatvora i mentalnih institucija mogu biti obojeni u ružičasto. Ta boja pomaže da se drže pod kontrolom, odnosno smiruje im živce.

Dakle, ružičasta nije rezervisana samo za Barbi djevojke, njihove ljubimce, kuće, automobile.

4. Jarke boje vode novim prijateljima

Studije pokazuju da su boje odgovorne za 62 do 90 odsto uticaja na prvi utisak kod upoznavanja. Znači, ako volite da nosite crnu boju ili neku neutralnu, vrijeme je da osvježite garderobu narandžastom ili ljubičastom.

Ko zna, možda vam baš ta sitnica usmjeri život u novom smjeru, uz nove prijatelje, partnera ili novi posao.

5. Plava je najpopularnija boja

Na cijelom svijetu, plava boja je najomiljenija i čak 40 posto stanovništva je bira u svakodnevnom životu. Na drugom mjestu po popularnosti je ljubičasta, ali je daleko iza plave jer je preferira tek 14 odsto ljudi.

6. Boje mogu biti zastrašujuće

Postoje ljudi koji panično strahuju od boja, kao da im od gledanja boja život visi o koncu. Oni pate od hromofobije - poremećaja zbog kojeg su im boje zastrašujuće. Neki burno reaguju na određene nijanse, a drugi na boje generalno.

Simptomi su mučnina, vrtoglavica, otežano disanje, osjećaj panike, povećan broj otkucaja srca, visok krvni pritisak, tjeskoba, ošamućenost, glavobolja itd. Postoje posebne terapije koje pomažu ljudima da se riješe ove fobije.

7. Od žute ogladnimo

U kuhinji nije dobro držati žutu i narandžastu boju jer otvaraju apetit. Ako planirate da idete na dijetu, sklonite iz vidokruga sve predmete tih boja. I obratite pažnju na restorane i ostala mjesta gdje poslužuju hranu jer znaju da koriste taj fenomen – što su gosti gladniji, njihova kasica prasica je bogatija, piše Listverse.

8. Braon boju su zvali mumija

Stari Egipćani su imali naziv za braon boju po mumijama, zvali su je “mumija”. Bila je to doslovce vrsta boje, a podsjećala je na boju prave mumije.

  • Podijeli:

Tagovi

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()