Kratka historija kravate: Evo gdje i zašto je izumljena

Francuski kralj Louis XIV, nakon izuma, igrao je ključnu ulogu u popularizaciji kravate u Francuskoj

25.04.2024. 06:30
  • Podijeli:
kravata odelo pixabay-65e05aeb577d5.webp Foto: Pixabay

Iako je kravata danas široko prihvaćena kao simbol elegancije i formalnosti, njezini korijeni sežu u prošlost. Može se reći da je kravata izumljena u Hrvatskoj gdje je u 17. stoljeću nošena kao dio vojničke odjeće.

Hrvatski vojnici nosili su maramu oko vrata kako bi pokazali svoj vojnički status. Kravata je postala popularna van Hrvatske zahvaljujući francuskim vojnicima koji su je primijetili u periodu Tridesetogodišnjeg rata (1618. – 1648.). Francuski vojnici su se divili hrvatskom modnom dodatku i počeli ga nositi, što je dovelo do širenja trenda širom Evrope.

Francuski kralj Louis XIV, nakon izuma, igrao je ključnu ulogu u popularizaciji kravate u Francuskoj. On je nosio kravatu od finog čipkastog materijala, koja je postala poznata kao “cravate royale” (kraljevska kravata). Ovaj elegantni modni dodatak postao je simbol prestiža i visokog društvenog statusa. U toku 19. stoljeća, kravata se transformirala iz vojničkog odjevnog predmeta u modni dodatak koji su nosili muškarci širom svijeta. Pojavile su se različite vrste i stilovi kravata, uključujući čvorove, boje i uzorke koji su postali simbol individualnosti i stila.

Danas je kravata postala neizostavan dio poslovnog i formalnog odijevanja za mnoge muškarce širom svijeta. Iako se trendovi mijenjaju, kravata ostaje klasičan modni dodatak koji dodaje eleganciju i profinjenost bilo kojem odijelu, prenosi Telegram.hr.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()