Glamoč: Spoj prirode i istorije u lijepim krajolicima

"Doktor liječi - priroda ozdravi", latinska izreka

06.09.2022. 14:50
  • Podijeli:
ovcepriroda Cropped.jpg Foto: UNA

A priroda u Glamoču je neprikosnovena.

Kada krenete u pravcu Livna imaćete šta i da vidite. Dugačko glamočko Polje koje se pruža pravcem od sjeverozapada ka jugoistoku, u dužini od oko 45 km. Isto toliko kilometara prirodnog zelenila.

Polje leži između planina Staretine, Velike Golije, Cincara i Šatora na 883 metara apsolutne visine.

Sastavljeno je iz Gornjeg i Donjeg polja. U Gornjem polju se nalaze i dva jezera, Opačićko i Kulogvino jezero. Poljem teče rijeka Ribnik. U Donjem polju teku dvije riječice, Jaruga i Vrba.

Sa svih strana Glamočko polje je okruženo visokim kraškim planinama, počev od krajnjeg jugoistoka ove kraške visoravni i planinska bila nadovezuju se jedna na drugu.

Omer-agin kameni spomenik najveći je bašluk na Balkanu

Većim dijelom Polje se koristi za ispašu stoke, i uzgoj krompira po čemu su Glamočaci poznati, između ostalog.

Glamoč sam po sebi nije veliko mjesto. Prema popisu iz 2013. godine u opštini Glamoč živi 3860 stanovnika.

Prolazeći kroz centar Glamoča nije ništa neobično vidjeti u nekom dvorištu krave na ispaši, a isto tako i drvo koje izbija iz porušenih kuća koje i 30 godina nakon rata nisu obnovljene.

Prolazak kroz Glamoč kao da je prolazak kroz istoriju. Ovdje se vide ostaci prošlih vremena, koji prkosno i nakon nekoliko ratova stoje.

Dovoljno je samo spomenuti najveći bašluk Balkana koji se nalazi u Glamoču, kao i mnoge ruševine starih svetinja, stećke iz srednjeg vijeka, među kojima i čuveni kamen na tri piljka i druge zaostavštine.

Glamočkim rasprostranjenim poljima danas hode i Srbi, Hrvati i Bošnjaci. Sve ih vezuje isti zavičaj

Hodeći kroz Glamoč zatekli smo i zanimljiv natpis ispred kuće jednog Glamočaka koji je popravljao traktor. "Radno vrijeme, dok ne popadamo", na naše pitanje šta to rade dok ne popadaju, kaže - vrtimo se.

Ovdje ljudima rad nije stran, od toga žive. Uglavnom od stočarstva i poljoprivrede.

Ipak, Glamoč je izrodio i mnogo poznatih imena, doktora, umjetnika, pjevača, novinara koji i danas sa ponovosm pričaju o svom zavičaju. Zavičaju prostranih pašnjaka i trave, koji dok njišu na laganom povjetarcu bude utisak divljenja.

Gledavši tu prirodnu ljepotu glamočkih polja sasvim je sigurno da nije samo Rim mjesto u koje vode svi putevi. Lijepo se i u Glamoč vratiti, ko voli i zna da se spoji sa prirodom.

Pogledaj duboko u prirodu i onda češ sve bolje razumjeti.
Albert Einstein

Glamoč je smješten u jugozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine i neke informacije govore da je ovo jako star grad te se prvi put spominje 1078. godine. Još jedan dokaz da je ovo mjesto spoj prirode i istorije.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()