Strogi ili nježni? Ovaj oblik roditeljstva je efikasniji za djecu

To bi moglo objasniti zašto smanjeni san dovodi do veće osjetljivosti na negativne emocije".

17.05.2024. 17:16
  • Podijeli:
djeca, pixabay-6399bb0fa53bb.webp Foto: Pixabay

Tokom proteklih nekoliko godina nježno roditeljstvo postalo je popularna tema. Ova se ideologija usredsređuje na to da ne budemo strogi u disciplinovanju djece. Umjesto toga, podučavamo ih na miran način i ne kritikujemo ih.

Međutim, studija koju su proveli stručnjaci sa "Colorado State University"otkrila je da strogoća i disciplina pozitivno utiču na rast i razvoj djece. Osim toga, striktno vrijeme za spavanje zapravo može poboljšati dječije pamćenje i razvoj mozga. U istraživanje je bilo uključeno 94 djece starosti između pet i devet godina, iz različitih ekonomskih sredina.

Voditeljka studije, profesorica Emili Merz, rekla je: "Nedostatak sna može biti povezan ne samo sa strukturom mozga, već i s funkcijom moždanih sklopova za obradu emocija kod djece. To bi moglo objasniti zašto smanjeni san dovodi do veće osjetljivosti na negativne emocije".

Iako je većina istraživanja razvoja sna usmjerena na tinejdžere, ovo istraživanje naglašava važnost procjene i podrške zdravlju sna djece prije ulaska u adolescenciju, objašnjava Merz.

"Djetinjstvo je osjetljivo razdoblje u razvoju kada iskustva okoline mogu imati snažan i trajan uticaj na mozak", istakla je, prenosi Indeks.

Zasebna studija Akademije nauka Sjeverne Karoline otkrila je da su tinejdžeri postigli bolje rezultate na testovima nakon što su spavali osam sati i nisu koristili telefone prije spavanja.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()