Koliko često trebate čistiti tuš zavjesu, umivaonik i WC šolju?

Bolesti povezane s kupatilom su zarazne

12.02.2024. 17:40
  • Podijeli:
tuš kupatilo shutterstock-646717bd7e75f.webp Foto: Shutterstock

Kupatila su, zbog aktivnosti koje se u njima odvijaju, leglo bakterija, virusa i drugih patogena koji mogu uzrokovati bolesti.

Bolesti povezane s kupatilom su zarazne, objašnjava dr Michael G. Schmidt, profesor mikrobiologije i imunologije. Tvrdi da možete "uhvatiti" virus, bakteriju ili gljivicu iz raznih predmeta u jednoj od najvažnijih prostorija u vašem domu samo jednim dodirom od nekoga ko nosi uzročnika infekcije.

Uobičajni patogeni koji se nalaze u kupatilima uključuju norovirus, gripu i rinoviruse. Budući da je kupatilo prostor koji ljudi često upotrebljavaju, ove se bolesti mogu lako širiti ako se redovno ne čisti i ne održavaju sanitarni uslovi.

Nadalje, vlaga iz tuševa i kada može stvoriti pogodno tlo za plijesan, što može izazvati alergijske reakcije ili pogoršati simptome astme.

S obzirom na ove zdravstvene rizike, bitno je redovno čistiti kupatilske predmete, obično na dnevnoj ili sedmičnoj bazi, zavisno o veličini kućanstva i obrascima korištenja.

Odabir pravih proizvoda za čišćenje

Dostupno je mnoštvo sredstava za čišćenje kupatila, ali ključno je razumjeti razliku između čišćenja i dezinfekcije.

Čišćenje uklanja vidljivu prljavštinu, dok dezinfekcija ubija klice.

Dezinficijensi poput izbjeljivača, alkohola i hidrogena učinkoviti su u uklanjanju bakterija, gljivica i virusa narušavanjem njihove molekularne strukture.

Redovno čišćenje ključnih  predmeta u kupatilu

Evo koliko često treba čistiti uobičajne kupatilske predmeta:           

 zavjesa za tuš i podstava – promijenite ih svakih šest mjeseci ili ranije ako su pljesnivi i redovno ih brišite dezinficijensom 

peškiri – perite ih nakon tri do pet korištenja, pazeći da su potpuno suvi između dva korištenja, kako biste spriječili rast bakterija 

WC šolja – dasku dezinfikujte na dnevnoj ili sedmičnoj bazi, posebno tokom izbijanja bolesti, i prema potrebi zamijenite WC četku

tuš – čistite jednom sedmično ili češće, zavisno o upotrebi

umivaonik i druge površine – čistite ih barem jednom sedmično ili češće ako su zaprljane ili tokom izbijanja bolesti 

prostirke – čistite jednom mjesečno, zamijenite po potrebi i provjerite jesu li suve kako biste spriječili gljivične infekcije poput atletskog stopala 

ručke na vratima i prekidači za svjetlo – svakodnevno brišite dezinficijensom kako biste spriječili širenje klica.

Redovnim čišćenjem i korištenjem odgovarajućih proizvoda svoje kupatilo možete održavati higijenskim i smanjiti rizik od prenosa bolesti, prenosi "Kreni zdravo".

 

 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()