Koja je najčešća vrsta sna? Oni su odraz naše podsvijesti

Iako se snova ne sjećamo uvijek, u prosjeku sanjamo četiri do šest puta svake noći

01.06.2023. 06:45
  • Podijeli:
Spavanje-642ab23641185.webp Foto: Pixabay

Najviše sanjamo tokom REM faze sna (brzo kretanje očiju), jer je to doba noći kada je naš mozak najaktivniji. Smatra se da ako spavamo osam sati, vjerovatno sanjamo oko 100 minuta, prenosi The List.

Najčešći tip sanjanja

Pet osnovnih tipova snova su normalni snovi, sanjarenje, lažni snovi buđenja, lucidni snovi i noćne more. Normalni snovi su najčešći tip, i uglavnom sadrže iskustva i ljude koje poznajemo. Tokom normalnih snova, potpuno smo nesvjesni da sanjamo, a ove snove često zaboravljamo kada se probudimo.

Kada se sjetite normalnog sna, on može poslužiti kao prozor u vašu podsvjest. Možda postoji strah, sjećanje, iskustvo ili shvatite da osoba iz vašeg okruženja ima veći uticaj na vas nego što ste mislili.

Kako možete pozitivno da utičete na svoje snove?

Najbolja stvar koju možete da učinite za svoj san i snove je da stvorite smirujuću i dosljednu rutinu prije odlaska na spavanja. 

Ako ste u mogućnosti, posebno je korisno da idete u krevet u isto vrijeme svake noći i izbjegavate plavo svjetlo na ekranu.

Meditacija, vođenje dnevnika, slušanje lagane mutike i čitanje knjige su opuštajuće i produktivne rutine prije spavanja koje će vas smiriti i uvesti u početnu fazu sna. 

Aktivnosti poput ovih pomažu vam da se opustite i da date prioritet mirnim mislima nad anksioznim prije nego što utonete u san. Naravno, nije lako uspješno sprovesti rutinu preko noći. 

Počnite tako što ćete samo pokušati da se pridržavate istog vremena za spavanje, a onda gradite ostalo, piše The List.

  • Podijeli:

Tagovi

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()